adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Amaç üzüm yemek mi yoksa bağcıyı dövmek mi?

Peki, MEB tüm bu iddialara ve itirazlara ne diyor?

aguclu@milliyet.com.tr
Mülakat, öğretmen akademisi, öğretmenlik meslek yasası ve benzeri yasal düzenlemeler, eğitimde kaliteyi yükseltmek amacıyla yapılıyorsa, “Ücretli öğretmenlik” konusundaki bu ısrar niye? Önce onun kaldırılması ve yerine atama yapılması gerekmez mi?

Yıllardır atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenimiz varken, ücretli öğretmenlik sorununun bir an önce çözülmesi gerekirken sürekli farklı yaptırımlar getirilmesi, MEB’in liyakat ve kalite konusunda çok da samimi olmadığına yönelik iddiaları gündeme getiriyor.

Peki, MEB tüm bu iddialara ve itirazlara ne diyor?

Tek tek açıklamalı ki yasa yapıcılar, sendikalar ve özellikle de kamuoyu bu konuda daha bilgilensin, atacağı her adımı tek yönlü olarak değil çok yönlü olarak değerlendirsin.

“Amaç üzüm yemek değil” diye başlayan iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Tüm bu iddiaların siyasi ya da yapılacak düzenlemeleri yıpratmaya yönelik olduğunu söylemek, görünen o ki tek başına yeterli değil. Altını doldurmak gerekiyor.

Öğretmen yetiştirme konusunda eğer bir sorun varsa, eğitim fakültelerini yeniden düzenlemek, kariyer sisteminde eksiklik söz konusuysa liyakata daha fazla önem vermek gerekmez mi?

Üniversitelerin bu konularda fazlasıyla zaafları varsa, yarın aynı zaaflar, aynı kaynaktan beslenecek olan öğretmen akademisi için de söz konusu olmayacak mı?

YÖK ve üniversiteler, başkan ve rektörler, eğitim fakülteleri ve hocalarımız bu işe ne diyor?

Şimdi değil de ne zaman konuşacaklar?

Yaptıkları işe ve yetiştirdikleri öğretmenlere şimdi değil de ne zaman sahip çıkacaklar, arkalarında ne zaman duracaklar?

Yasa yapıcılar umarız biraz geriye dönüp, öğretmen yetiştirme işi MEB’teyken neden ellerinden alındı da üniversitelere verildi konusunu da araştırırlar.

Öğretmen yetiştirme konusundaki tüm insiyatifin MEB’e bırakılması isteniyorsa, öğrenci yetiştirme konusundaki performansına göz atmakta sonsuz yarar var!

Birkaç gün içinde açıklanacak olan YKS sonuçları eminiz ki bu konuda çok önemli ipuçları verecektir.

Bir yasal düzenlemeye gidilirken, hele ki eğitim ve öğretmenlerimiz söz konusuyken bir kez değil, on kez düşünmek gerekir.

TBMM, eminiz ki ÖMK’na bu gözle bakacaktır!


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)