adscode

Başarı Puanı Adaletsizliği!

“Şişirilmiş notlar” nedeniyle, liselere ve üniversitelere girişte, ciddi sorunlar yaşanıyor ama nedense hiçbir kurum bu haksızlığı kabullenmek istemiyor. MEB, üniversiteye girişte sorumluluğun YÖK ve ÖSYM’de olduğunu söylüyor, onlar da hormonlu notları kendilerinin değil MEB’in verdiğine dikkat çekiyor. Peki ya liselere giriş?..

aguclu@milliyet.com.tr
Liselere girişte, durum daha da vahim!

Sınavla öğrenci alan okulların toplam kontenjanı, yüzde 20’nin altında. 

Diğer okullara ise diploma notuna göre öğrenci alınıyor ve bu notların çoğu hormonlu!..

Önümüzdeki süreçte, yüz yüze eğitime geçilmez ya da sınavlar gerçekleşmezse ne olacak? Okullara yerleştirme nasıl gerçekleşecek?..Soruşturma Konusu!İşte Bakan Selçuk’a, bu konuda yöneltilen sorular ve değerlendirmeleri?

 

Soru: "Ortamdaki eşitsizlik, okul başarı puanlarında eşitsizlik yaratır mı?"

Selçuk: "Bu üniversiteye giriş sınavıyla ilgili bir konu. Dolayısıyla YÖK ve ÖSYM'yle ilgili bir konu. Elbette bununla ilgili bizim görüş alıverişimiz de var. Karar süreci tabii ki orada veriliyor ama bize gelen talepleri, liseli öğrencilerimizin bu beklentilerini ilgili kurumlarla paylaşıyoruz."

Soru: "Çoğunluğu uzaktan eğitimle geçmiş bir okulun başarısını kim tayin edecek?" Selçuk: Birinci ve ikinci dönemdeki yüz yüze sınavlarla elimizde daha somut veriler olacak. Öğretmenlerimiz de öğrencilerin performans çalışmalarını ve ödevlerini değerlendirecek..”
Soru: "Öğretmenlerin, öğrencilerin okul başarı puanını yükseltmek için yüksek not verdiği iddiaları için ne düşünüyorsunuz?"

Selçuk: Öğrencilerin merkezi sınavlarda ve okulda aldıkları puanlar arasında aşırı farklılaşma olması, soruşturma konusudur!..

 

Peki Soruşturmayı Kim Yapacak?

 

Bu yöndeki şikayetler yeni değil. Dünden bugüne hep var.

Hemen herkes gibi her kurum da yaşananlardan rahatsız!

Peki o zaman neden üzerine gidilmiyor ya da neden hiç bir kurum sorumluluk üstlenmiyor?

İşte tartışılması gereken asıl sorun bu!

Üzerine girilmediği için, hormonlu not verenlerin sayısı giderek artıyor, bu yüzden de, lise ve üniversitelere girişte haksızlıkların boyutu da  aynı oranda tırmanıyor.

 

Yeni olan ise üniversiteye girişte, eski ve yeni mezunlar arasındaki adaletsizlik!

Eski mezunlar, çok kıt notlarla mezun olurken yeni mezunlar şişirilmiş notlarla mezun edilerek, yüzbinlerce adayın önüne geçebiliyorlar…

 

Üniversite sınavlarında, ortalama puan dilimlerinde, bir puanda, on binlerce adayın öne çıktığını ya da geriye düştüğünü, özellikle hatırlatmak isteriz!..

 

MEB, YÖK, ÖSYM ya da başka bir kurum, bakalım, hangisi, kangrene dönüşen bu soruna “dur” diyecek ya da daha adil bir çözüm yolu bulacak?..


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)