adscode

Eğitimi, Geleceğe Göre Yeniden Yapılandırıyor muyuz?

Dünya çok değişti, değişmeye de devam ediyor. Ekonomiden tarıma, iklimden sağlığa, iletişimden sosyal yaşama, bırakın bir asır öncesini, 10 yıl öncesine göre bile her şey çok farklı. Peki ya eğitim? Bu değişime ne kadar ayak uydurdu?..

aguclu@milliyet.com.tr
Daha önce çok yazdık ama görünen o ki daha uzun süre yazmaya devam edeceğiz!

Niye mi?

Sınav ve diploma odaklı, statükocu, ezberci, dayatmacı eğitim yüzünden…

 

Örneğin ekonomi ve medya neredeyse tümüyle değişti, dijital ortama kaydı. Peki iktisat ve iletişim fakültelerinin eğitim programlarında en ufak bir değişiklik oldu mu?

 

Küresel ısınma, iklim değişikliği, kuraklık ve kıtlık gümbür gümbür geliyor. Çağın felaketi yaşanacak deniliyor. Peki ziraat fakültelerinin eğitim programlarına yeni açılımlar getirildi mi?

 

Deprem, sel, erozyon gibi doğal afetler ve salgın hastalıklar nedeniyle büyük felaketler yaşadık, yaşamaya da devam edileceği söyleniyor. Peki mühendislik ve tıp eğitiminde değişen bin şey gördünüz mü?..

 

İç ve dış göçler dünyanın en önemli sorunlarından birisi. Yarattığı iç ve dış etkiler A’dan Z’ye her şeyi etkiliyor. Peki bu konuda ne hangi araştırmalar yapıldı? Hangi fakültelere ek dersler konuldu, geleceğe yönelik hangi önlemler alındı?..

 

Yüksek öğrenimde tablo böyle de, ilk ve orta dereceli okullarda durum farklı mı?

 

İncir çekirdeğini doldurmayan konulara harcadığımız enerjinin ne kadarını, günün ve geleceğin koşullarına daha iyi uyum sağlayacak yurttaşlar yetiştirmek için harcadık?

 

Zamanımızın ne kadarını müfredat programlarını geliştirmek için kullandık?..

 

Ciddi teknoloji firmaları, piyasaya sürdükleri ürünlerin en ez birkaç model gelişmişini, olası bir rekabette dezavantajlı bir duruma düşmemek için her daim ellerinin altında tutuyorlar ve kazanan hep onlar oluyor! Geleceği yakalamak istiyorsak, tıpkı onlar gibi eğitimde de hep bir kaç adım önde olmalıyız!..


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)