adscode

Formasyon Bilmecesi!

Öğretmen yetiştirme, atama ve kariyer sistemi tümüyle değiştirilmeli, öğretmen liseleri ve yüksek öğretmen okulları yeniden açılmalı, onlarca yıldır sözü edilen Öğretmen Akademisi de artık hayata geçirilmelidir. Peki ya kangrene dönüşen sorunlar?..

aguclu@milliyet.com.tr
Öğretmen sorunun çözmeden, eğitimin sorunlarını çözmek mümkün değil!

Öğretmenler geleceğin mimarları, öğretmenlik de bir idealdir!

İş garantisi olduğu için seçenler ya da iş bulamadığı için bu kutsal mesleğe yönelenlerle gelecek dizyan edilmez.

Çeşit çeşit öğretmenlik olmaz, elinde öğretmenlik diplomasi olana, KPSS zulmü yaşatılamaz.

Öğretmenliğe yeniden bir çeki düzen vermeden önce, mevcut sorunları ve atama bekleyen mevcut birikimi eritmek gerekir.

Bu çerçevede verilen sözler havada kalmamalı, bir an önce hayata geçirilmelidir.

İşte o konulardan birisi olan formasyon ve gelinen son nokta:

 

Hazıryıklar sürüyor!

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer soru önergesi yanıtlayan Bakan Selçuk, “Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacaklarla ilgili öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esasları, Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kararıyla belirlenmiştir.

 

Bu kararda; 29.06.2020 tarihli ve 12 sayılı Kararla yapılan değişiklik önceden sertifikaya dayalı pedagojik formasyon eğitimi "Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı" şekline dönüştürülmüş ve 1 Ocak 2021 tarihinden önce pedagojik formasyon sertifika programını tamamlayanların kazanılmış hakları saklı tutulmuştur.

Öğretmenlerin niteliğini artırmaya yönelik bu değişiklik eğitim fakültesi mezunları haricindeki öğretmen adaylarına atama başvurusu yapabilmek için lisans eğitiminden sonra Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programını bitirme şartı getirilmiştir.

 

Bu programın başvuru ve kabul şartları ile eğitimin hangi şartlarda gerçekleştirileceğine dair hususlar, Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında hâlihazırda yapılan çalışmalar sonuçlandığında kamuoyuyla paylaşılacaktır“ yanıtını verdi.

 

Görünen o ki, havanda su dökmeye devam ediyoruz!..


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)