adscode

Hadi Artık Açıklansın!

Üniversite adayları ve ailelerinde, heyecan dorukta! ÖSYM Başkanı Halis Aygün, geçen hafta, üniversiteyi kazananların bu hafta içerisinde açıklanacağını söylemişti ama hala ses seda yok. En azından, hangi gün, hangi saatte açıklanacağı paylaşılırsa, adaylar günde kırk defa ÖSYM sitesine girmekten vazgeçer ve biraz olsun rahatlarlar...

aguclu@milliyet.com.tr
Üniversiteyi kazanmak elbette önemli ama çok daha önemlisi istediği yeri yani ilk tercihlerinden birisini kazanmak.
Hemen her yıl on binlerce adayın kazanmasına rağmen, kayıt yaptırmamasının nedeni bu!
ÖSYM, bu boşluğu ek kayıtla dolduruyor ama kazanıp da kayıt yaptırmayan adayların OÖBP'nı da, bir sonraki yıl yarı yarıya düşürüyor! İşte bu yüzden kazananlar, kayıt dönemi geldiğinde bir kez daha düşünmelerinde yarar var!

Kayıt yaptırmayacaklarsa, tercih listelerine diye aldılar?
Gelecek yıl, bu yıl ki fırsatları da bulamayabilirler, o yüzden, derin pişmanlıklar yaşamamalılar.
Kazandıkları bölümde kesinlikle okumayacaklarsa, boş yere kayıt yaptırıp bir başka adayın severek okuyacağı bir yeri de işgal etmemeliler!

YÖK ve ÖSYM, bu konuda adayları keşke daha etkili bir şekilde bilgilendirse de, her biri ayrı bir milli servet olan kontenjanlar boş kalmasa!..

Kazananları şimdiden canı gönülden kutluyoruz. Madem ki tercih ettiniz, madem ki yerleştirildiniz, giremediğiniz yerler için üzülme yerine, kazandığınız bölüme sevinmelisiniz. Yoksa bunun sonu yok!...

Kazanamayan adaylara gelince, ek yerleştirme şansını da değerlendirdikten sonra, eğer hala ille de girmek istiyorsanız, hemen şimdiden hazırlıklara başlamalı ve geçen yıl yaptığınız hatalardan uzak durmalısınız!

Olmuyorsa da kendinize yeni bir yol haritası çizmek en doğrusudur!
Mutlu ve başarılı olanların hepsi de üniversite mezunu değil.
Tam aksine şu günlerde en büyük mutsuzluğu diplomalı işsizler yaşıyor!..

Özetle, sonuç ne olursa olsun, her şeyin çok daha güzel olması İçin mücadeleye devam...


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)