adscode

İşsizler Kervanına Doktoralılar da Katıldı!..

İşsizlik sıralamasının en tepesinde 'diplomalı'lar vardı. Şimdi bu kervana, 'mastırlı'lardan sonra 'doktoralı'lar da eklenmeye başladı. İŞKUR verilerine göre, diplomalı işsizlerin 767’si, farklı alanlarda doktora yapanlardan oluşuyor! Kahrolalım mı, sevinç mi duyalım?..

aguclu@milliyet.com.tr
Yükseköğrenimde okullaşma oranımız, AB ortalamasının çok gerisindeydi. 80’li yılların başında, gazeteciliğe başladığımda 19 üniversite vardı. YÖK’le birlikte 27’ye yükseldi, şimdi ise 200’ün çok üzerinde!

8.5 milyon öğrenciden yarısı açık öğretimde, dörtte biri de meslek yüksekokullarında olsa da, eğitim eğitimdir. Umarız kalite de arkadan gelir!..

 

Bu noktada asıl önemli olan, kamusal alanda görev yapacaklara yönelik yasal düzenlemeler. Örneğin uzman mühendislik yasasının hala çıkamamış olması, Öğretmen Akademisi’nin hala faaliyete geçmemesi, önemli bir handikap!..

 

Kamusal alanda sorumluluk alanlara yönelik Yeterlilik Sınavı hala çıkmadı!.

Ama bu sınav, kesinlikle KPSS benzeri saçma sapan bir sınav olmamalı!..

 

Altın bilezik olması gereken diplomaların, üzüntü kaynağı haline gelmesine seyirci kalmamalıyız. Yoksa, bunun faturası, hem bireysel hem de ulusal olarak çok ağır olur!..

 

Rakamlar Ürkütücü

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, genç nüfusun yüzde 25’inin işsiz, her 4 işsiz gençten 1’inin de üniversite mezunu olduğuna dikkat çekerek, “Bin bir emekle üniversiteyi bitiren gençlerimiz, İŞKUR kapılarında, asgari ücretle de olsa bir iş bulabilmek umuduyla bekliyor. Ancak ye yazık ki üniversite mezunu işsiz sayısı her geçen gün artıyor” dedi. 

TÜİK’in Mart 2021 verilerine göre işsizlik oranının bir önceki aya göre yüzde 0.1 azalarak 13.1’e gerilediğinin belirtildiği veriler TÜİK’ten başka kimseye inandırıcı gelmiyor diyen Gürer, resmi rakamlara göre işsiz sayısının 4 milyon 236 bin olarak hesaplandığını oysa geniş tanımlı işsizliğin 10 milyona ulaştığını söyledi.

TÜİK’in verilerinin sokaktaki işsizlikle örtüşmediğine vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde  neredeyse her evde birden çok işsiz var “ dedi.
Üniversite mezunu işsizlerin sayısının 2 milyondan az olmadığının bilindiğini belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde gençlerin yüzde 25’i işsiz. İşsiz gençlerin de 4’te 1’i üniversite mezunu” dedi. 

DOKTORALI İŞSİZLER

İŞKUR’in istatistiklerine göre ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu olup İŞKUR’dan iş bekleyen üniversite mezunu sayısın 766 bin 674 olarak belirtildiğini, iş arama umudunu yitirenlerin bu listede yer almadığını ifade eden  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yine resmi verilere göre İŞKUR’ a kayıtlı işsizlerin; 767’si doktora mezunu işsizlerden oluşmaktadır. Kayıtlı işsizlerin 417 bin 890’ı lisans mezunu, 17 bin 688’i yüksek lisans mezunu ve 330 bin 331 ‘i ise ön lisans mezunudur. Bu veriler dahi diplomalı işsizliğin boyutları açısından önemlidir. İş bulma umudunu yitirenlerle bu rakam 2 milyonu bulmuştur” dedi. 

İŞ BULMA UMUDUNU KAYBEDEN ÜNİVERSİTELİLER


Resmi verilerde, iş bulma umudunu kaybettiği için İŞKUR’a bile müracaat etmeyen üniversite mezunlarının yer almadığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ne yazık ki ülkemizde yüzbinlerce üniversite mezunu, İŞKUR kapılarında asgari ücretli bile olsa iş bulabilmek umuduyla bekliyor. Ancak aylarca, hatta yıllarca beklemelerine rağmen iş bulamayan çok sayıda üniversite mezunu var” dedi.

MEZUN ÇOK İSTİHDAM YOK 

Üniversitelerin bazı bölümlerinden mezun olanların kamudaki istihdamının, mezun oranına göre çok düşük seviyede kaldığına da dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yılda 1000 kişi mezun veren bazı bölümlerin kamudaki istihdamı 10’u bile bulmuyor. Bazı bölümlerden kamuya birkaç yılda 5-10 kişi alınıyor, bazı bölümlerden mezun olanlar hiç alınmıyor. Bu bölümlerde yıllık istihdam oranı yüzde 1’ler seviyesinde kaldığı için her yıl bu bölümlerden mezun olup işsizler ordusuna dahil olanların sayısı çığ gibi büyüyor” şeklinde konuştu. 

DİPLOMALI TEMİZLİKÇİLER 

Resmi kurumlarda iş istihdamı sağlanamayan üniversite mezunu gençlerin, özel sektörde temizlik işine bile razı olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çok sayıda ziraat mühendisi, veteriner, gıda mühendisi, mimar ve farklı branşlarda mühendisler işsiz geziyor. Atanmayan öğretmen, sağlıkçı gibi yüksek öğrenim görenlerle işsiz üniversite mezunu sayısı artıyor”dedi. 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)