adscode

LGS Dil Bilgisi Soruları TBMM’lik Oldu! Mahkemelik de Olursa Hiç Şaşırtıcı Olmaz!

Liselere Geçiş Sistemi LGS’de dil bilgisi sorusu, sorulacak mı sorulmayacak mı? Aylardır tartışılıyor. Bakan Selçuk ile geçen ay yaptığımız görüşmede bu soruyu da kendisine yönelttik ve sorulmayacağını teyit etti ama yazılı resmi bir açıklama yapılmadı. Bu da kafaları karıştırdı!..

aguclu@milliyet.com.tr
Dil bilgisi konusunda o kadar çok açıklama yapıldı ki, konu sonunda TBMM’ye intikal etti. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, TBMM Başkanlığına soru önergesi vererek Bakan Selçuk’un cevaplamasını istedi.

Görünen o ki,  Dil Bilgisi soruları, sınavda yer alsa da, almasa da mahkemeye de yansıyacağa benziyor.

 

Keşke böylesi ayrıntılar, maç başlamadan önce yani sınav süreci başlamadan açıklansa ama maç başladıktan sonra kuralları değiştirmek bizde adet oldu. Hem de kırk yıldır!..


İşte Gök’ün, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi:


     “ Liseye Giriş Sınavı’nın(LGS) dil bilgisi konularını kapsayıp kapmayacağına ilişkin öğrenci velileri tarafından sorulan sorulara Milli Eğitim Bakanlığı 10 gün arayla birbirine aykırı cevaplar vermiştir.

 

9 Mart 2021 tarihinde CİMER üzerinden sorulan sorunun cevabında öğrencilerin bütün müfredattan sorumlu olduğunu açıklayan Bakanlık, 19 Mart’ta verdiği cevapta ise “Bu sene mahsus olmak üzere Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumları’na ilişkin Merkezi Sınavda dil bilgisi kazanımlarına yönelik soru sorulmayacaktır.” ifadelerini kullanmıştır.

 

Aynı süre zarfında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un LGS’ye ilişkin “Bu yıl Türkçe’de dil bilgisi sorusu sorulmayacak. Sınavda muhakeme ve tahlili ölçmeye yönelik sorular olacak.” şeklindeki açıklamalarını onaylayan ve yalanlayan iki ayrı açıklama yapılması bütün velilerimizi ve öğrencilerimizi karmaşaya itmiştir.

 

Mağdur veliler ve öğrenciler halen LGS’nin konu kapsamı tartışmalarına son verecek resmî açıklamaların yayınlanmasını beklemektedir.

 

10 gün arayla yapılan çelişkili açıklamalar öğrencilerimizin çalışma düzenlerini ve disiplinlerini altüst etmiş, kamuoyunda Millî Eğitim Bakanlığı’na karşı güvensizlik oluşturmuştur.

       Bu bilgiler ışığında:

  1. Yapılmasına 3 aydan az süre kalmışken LGS sınavının kapsadığı konulara ilişkin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 10 gün içerisinde tamamen birbirine zıt iki ayrı cevap verilmesinin sebeplerini açıklar mısınız?
  2. LGS kapsam ve içeriğinin sınavın yapılmasına 3 ay kala halen netleşmemesinin sebepleri nelerdir? Eğitim yılı süresince çalışma düzenini dil bilgisi konularının sınavda çıkacağı bilgisi ışığında oluşturan öğrencilerimizin emeklerinin heba edilmesinin sebeplerini açıklar mısınız?
  3. Bu yıl yapılacak olan LGS’nin içerik ve kapsamının belirlenme tarihini ve kriterlerini açıklar mısınız?
  4. Bu yıl gerçekleştirilecek LGS’nin kapsam ve içeriğine ilişkin bir kılavuz yayınlanması düşünülmekte midir? Sınava ilişkin soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir rehberin gelinen tarihe kadar yayınlanmamasının sebeplerini açıklar mısınız?
  5. Önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilecek merkezi sınavların içerik ve kapsamlarının sınav tarihlerinden ne kadar süre önce kesinleştirilerek kamuoyuna açıklanması planlanmaktadır?”

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)