adscode
adscode
adscode
adscode
adscode
adscode

Planlı Kalkınma Denilen Şey Bu Olsa Gerek!

Çin, her ne kadar Korona ile imajını çizdirse de, hala, geleceğin süper güçlerinden bir olarak algılanıyor. Bunun en önemli göstergelerinden birisi de üretimdeki güçleri. Yılmadan üretiyorlarsa. Hem ucuza hem de inovatif. Peki bunun arkasındaki güç ne?..

aguclu@milliyet.com.tr
Çin, son yıllarda, olup biteni dünya ile şeffaf bir şekilde paylaşıyor. Ne kadarı doğru, ne kadarı abartılı bu tartışılabilir ama en azından paylaşıyor.
Sürekli haber bülteni geçiyorlar. Hem de her konuda. Bu tür enformatik propagandayı, eskiden Batılı ülkeler yapardı, şimdi Çin kullanıyor.
Gelin şimdi Çin’den gelen haberlere bir göz atalım ve sonra da bu başarının ardındaki sırrı sorgulayalım. Ucuz iş gücü mü yoksa planlı, programlı AR-GE’ye dayalı bir kalkınma hamlesi mi? Hep birlikte düşünelim...
Çin, 2020 yılında gerçekleştireceği 15 hedefini açıkladı
21-22 Mayıs tarihleri arasında toplanan 13. Çin Ulusal Halk Meclisi’nin yıllık toplantısında önemli kararlara imza atıldı.
Çin’in Covid-19 salgınıyla mücadelesinin ayrıntılı bir şekilde incelendiği, 2019 yılı performansının değerlendirildiği Beijing’deki toplantıda Çin Başbakanı Li Keqiang, Hükümet Çalışma Raporu’nu sundu.
Çalışma raporunda halk yaşamını ilgilendiren 15 hedef belirlendi. Çin’in bu yıla dair aldığı hedefler şöyle:
1- Kentsel ve kırsal bölgelerde en az yeni 9 milyon istihdam yaratılacak. Ölçülen işsizlik oranı yüzde 6 ve kayıtlı işsizlik oranı yüzde 5,5 civarında korunacak.
2- Tüketici fiyatları yüzde 3,5 oranında tutulacak.
3- Mevcut standartlara göre kırsal kesimlerde yoksul nüfus kalmayacak.
4- Mali açık oranı en az yüzde 3,6 olacak.
5- 1 trilyon yuan salgınla mücadele özel devlet tahvili çıkarılacak.
6- Yıl boyunca işletmeler için vergi ve sosyal sigorta yükü 2,5 trilyon yuan azaltılacak.
7- Vatandaşların gelir artışı ve ekonomik büyüme hızı dengeli şekilde korunacak.
8- Geniş bant ve özel hatların ortalama ücretleri yüzde 15 azalacak.
9- Büyük ticari bankaların KOBİ’lere kredi artış oranı yüzde 40’ın üzerinde olacak.
10- Bu yıl ve önümüzdeki yıl 35 milyon nüfus mesleki beceri eğitimi görecek ve yüksek meslek okulları 2 milyon fazla öğrenci alacak.
11- 3,75 trilyon yuanlık yerel özel tahviller çıkarılacak.
12- Kentsel ve kırsal bölgelerde 39 bin eski mahalle restore edilecek.
13- Demir yolu inşasına 100 milyar yuan sermaye artırılacak.
14- 5 milyon 333 bin hektar yüksek standartlı tarım arazisi açılacak.
15- Sağlık sigortasında kişi başına düşen sübvansiyon 30 yuan artırılacak.
Çin’in 2019 karnesi açıklandı, 38 hedefin tamamına ulaşıldı
Çin Devlet Konseyi tarafından açıklanan raporda, 2019 yılı hükümet çalışma raporunda belirlenen görevlerin yerine getirilmesiyle ilgili bilgi verildi. Rapora göre, GSYİH büyümesi, işsizliğin ve yoksulluğun azaltılması, çevre koruma gibi 38 görevin hepsi tamamlandı…
Çin Devlet Konseyi’nin 19 Mayıs’ta açıkladığı 2019 yılına ait çalışma raporuna göre, hükümet 38 ayrı konudaki hedefin hepsine ulaşmış durumda. Raporda yüzde 6 ila 6,5 aralığında büyüme hedefi belirlenen Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), 2019’da yüzde 6,1 büyürken, ekonominin hacmi 99 trilyon 86 milyar 500 milyon yuanı (14,38 trilyon dolar) buldu ve yıl başında belirlenen hedef tutturuldu.
13.5 milyon kişiye istihdam sağlandı
2019 hükümet raporunda 11 milyondan fazla kişinin istihdamı gerçekleştirilirken, kent ve kasabalarda kayıtlı işsizlik oranının yüzde 4,5 altında tutulması hedefi ortaya koyuldu.
Geçen yıl Çin'de yeni istihdam edilen nüfus 13 milyon 520 bine ulaşırken, kent ve kasabalarda kayıtlı işsizlik oranı yüzde 3,62 oldu.
Vergi ve kurumsal ödemelerde indirim
2019 yılının hükümet çalışma raporunda belirtilen hedefe göre, yıl boyunca işletmelerin vergi ve sosyal sigorta ödeme yükü 2 trilyon yuan azaltılacaktı. İmalat dahil bazı sektörlerde vergi oranının yüzde 16’dan yüzde 13’e kadar düşürülmesi hedefi konulmuştu. Geçen yıl Çin’de işlemlerin vergi ve sosyal sigorta ödeme yükü 2 trilyon 300 milyar yuan azaldı. İmalât sanayinin vergi oranı yüzde 13’e kadar düşürüldü.
Mobil internet yüzde 41 ucuzladı
Hükümet raporunda kırsal kesimlerde yaşayan 10 milyondan fazla kişinin yoksulluktan kurtarılması, kısal kesimlerde 200 bin kilometre yeni kara yolu inşa edilmesi ve mobil internete erişim ücretinin yüzde 20 azaltılması hedefleri saptandı.
Geçen yıl Çin'de kırsal kesimlerde yaşayan 11 milyon 90 binden fazla kişi yoksulluktan kurtulurken, kırsal kesimlerde 290 bin kilometre kara yolu inşa edildi. Mobil internete erişim ücreti önceki yıla göre yüzde 41 azaldı.
Karbondioksit emisyonu yüzde 4.4 azaltıldı
Ekolojik medeniyet inşasına büyük önem veren Çin’in 2019 yılı için kendine ödev saydığı alanlardan biri de çevreydi. Çin kendisine kükürtdioksit ve azotoksit emisyonlarını yüzde 3 oranında düşürme, kimyasal oksijen ihtiyacı ve amonyak azot emisyonlarını yüzde 2 oranında azaltma hedefleri koydu. Geçen yıl kükürtdioksit emisyonu yüzde 4,4, azotoksit emisyonu yüzde 3,5 oranında düşürülürken, kimyasal oksijen ihtiyacı ve amonyak azot emisyonları yüzde 3,2 ve yüzde 3,3 oranında azaldı.
Ayrıca, devlet memurlarının yurt dışı ziyaret, resmi araç ve resmi konaklama masraflarının yüzde 3 oranında azaltılması gibi hedeflere de ulaşıldığı bildirildi.
Tek Tek İncelemek Gerek!
Çin’de yapılan ve yapılacaklara bakıldığında, sorunlar ve ivedilikle yapılması gerekenler, pek çok ülke için de geçerli.
Peki kim ne kadarını gerçekleştiriyor önemli olan o!
Örneğin kırsal kalkınma, örneğin istihdam, örneğin çevre kirliliği, örneğin açlık tehlikesi, örneğin ulaşılabilir sağlık, örneğin vergi adaleti, örneğin eğitim, örneğin gelir artışı?..
Hangi ülke bunu ne kadar gerçekleştiriyor?..
Korona sonrası, sanki bu konular, çok daha yoğun bir şekilde konuşulacak!
Devletler güçlendikçe halk unutuluyor mu sorusuna bütün dünya cevap arayacak gibi görünüyor!..


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)