adscode

Sınav Maratonu Bitti. Sıra, Şimdi Tercih ve Kayıt Maratonu’nda

Üniversite giriş maratonu, bugün yapılacak AYT ile sona eriyor.

aguclu@milliyet.com.tr
Üniversite giriş maratonu, bugün yapılacak AYT ile sona eriyor. Sınav kaygısının bitmesi ile birlikte yeni bir süreç başlıyor. Ve bu yeni süreç, en az sınavlar kadar önemli! Neden mi?..

Üniversite öğrenimi, gelecek için en önemli, kavşaklardan birisi. Doğru karar verip, doğru yöne sapmadığınız takdirde, tüm emeklerinizin boşa gitmesi bir yana, yeni sıkıntılarla karşılaşmanız işten bile değil!

Gelcek için aranan en önemli kriterlerden birisi başarı ise bir diğeri de mutluluktur. Ve her ikisinin yolu da, seçeceğiniz meslekten geçiyor.

İşte bu noktada, yani tercih aşamasında önemli olan üniversite mi yoksa meslek mi? Üniversite elbette önemli ama bir dört, beş yıllık bir süreç, diğeri yani meslek, bir ömür boyu taşıyacağınız bir etikettir.

İlle de şu üniversiteden mezun olayım diye tüm bölümleri yazma yerine, aradığınız meslek hangi üniversitelerde ise oralara yönelmek çok daha doğru tercih olacaktır.

Biraz daha açarsak, eğer bilgisayar mühendisi olmak istiyorsanız, sadece tek üniversiteye yönelmek yerine daha çok üniversiteye yönelmek, sizi hedefinize ulaştıracaktır.

Bazı adaylar, ille de BÜ, İTÜ ya da ODTÜ mezunu olacağım diye neredeyse tüm bölümleri yazıyorlar ve çoğu da, en çok istediği bölümden çok farklı olanlara giriyor. Oysa o puanla, bir başka üniversitede, en çok istediği bölüme rahatlıkla girebilirler! Yaptıkları işin hatalı olduğunu anladıklarında ise iş, işten geçeli çok oluyor!..

Başarılı olmanın yolu, ilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda seçeceğiniz meslekten geçiyor. Sevmediğiniz bir meslekte başalı omanız mümkün değil. Başarılı olmadan mutluluk çok zor! Dolayayısıyla, gelecek için en büyük yatırım, doğru seçeceğiniz bir meslektir!..

Sınavlardan sonra, çok büyük yorgunluklar yaşandığı için, tercihler konusunda, gerekli hassasiyet gösterilmiyor, yeterli zaman ayrılmıyor. Böylesine önemli bir karar, genelde tercihlerin son gününe bırakılıyor ve anlık kararlar veriliyor. Ne olur siz onlardan olmayın!..

Bugüne kadar hala bu konuda bir karar vermediyseyseniz, ne olur artık bu işi ciddiye alın ve tüm zamanınızı bu işe ayırın. Girmeyi düşündüğünüz üniversiteleri, kentleri gezin, seçeceğiniz mesleklerle ilgili tüm ayrıntıları inceleyin ve en önemlisi de kararınızı son dakikaya bırakmayın.

Üniversite diploması, artık eskisi kadar işe yaramıyor. İşsizlik sıralamasının en tepesinde, üniversite mezunları var. İşte bu yüzden, severek çalışacağınız, bu benim mesleğim diye gururlanacağınız, bir bölüme yönelin ki, işsiz kalmayasınız. Niye mi? Evet, milyonlarca üniversite mezunu işsiz ama mesleğine aşık olan ve bu konuda kendini donatanı ara ki bulasınız!..

Bugünün özeti, geleceğinize de en az sınavlar kadar önem verin, bu konuya kafa yorun, araştırın, gezin, konuşun, kazandığınızda ve mezun olduğunuzda o meslekle gurur duyacağınız bir seçim yapın.

Bol şanslar...


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)