adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Açık öğretime Kontenjan Şart mı?

bpelister@hotmail.com
Bu sene birçok öğrenci birinci Yerleştirmelerden sonra hayal kırıklığı yaşadı. Eskiden barajı geçip gidilen Açık Öğretim Fakültesi Bölümleri artık belli sayıda öğrenci ve puana göre alım yapmaya başladığı için, çantada keklik değil. 

Geçtiğimiz yıllarda başlayan bu Kontenjan uygulaması ile artık onlarda bu bölümlerde okumak için YGS ‘ de hatırı sayılır puanlar almak zorundalar.

Bu hayal kırıklığı ve şaşkınlığı yaşayanlarla en son Ek yerleştirmelerde karşılaştım. Genelde çalışan, belli yaşa ulaşmış içine bir şekilde Üniversite ve eğitim ateşi düşmüş ya da kariyerinde bir artı olması için Açık öğretim Fakültesini düşünen arkadaşlar bunlar.

Şuanda ki uygulamaya göre de herhangi bir Üniversitede okuyan ya da mezun olmuş kişiler direk Açık Öğretime kayıt yaptırabiliyor.

Bu çok güzel bir imkân ve fırsat.

Ama benim söylediklerim bunun dışında olanlar. Yani hayatında hiçbir bölümü bitirmemiş ve şuanda herhangi bir Üniversitede okumayanlar.

Zaten bu arkadaşlar uzun zamandır Eğitime ara vermiş veyahut ders altyapıları çok zayıf ve yetersiz olan kişiler.Birde bunun üstüne kalkıp ta onlardan YGS ‘de 30-40 net istemek hayalcilik olur.

Böyle bölümlere olan rağbet gelecek yıllarda daha da artarsa bu netlerle bile kazanmaları zor olacak. Bu da onlar için imkânsızı başarmak gibi bir şey olur.

Gerçi şunu da kabul etmek lazım, başlatılan bu Kontenjan uygulaması mevcut bölümleri değerli hale getirdi. Eskiden yüzüne pek bakılmayan, genel de 1. ya da 2. sınıfta terk edilen bu Fakülteler artık kıymete bindi.

Her neyse, sonuçta yukarıda tanımladığım bu öğrenci adaylarına Üniversite Eğitimi almaları için bir kolaylık sağlanabilir mi?

Bir ek puan ya da diğerleri gibi belli muafiyetler olabilir mi?

Sonuçta onlarda belli bir ücret karşılığında okuyacaklar ve ticari olarak ta bakıldığında Üniversiteler için maddi anlamda faydalı bir durum.

Ama asıl önemlisi Toplumumuz gelişmesi ve her yaşta Eğitimin devam etmesi için çok artı bir durum.

Söylemesi bizden ,yapması YÖK’ten..

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)