adscode
adscode
adscode

Değerler Eğitiminden Korkmayın!

19. M.E.B Şurasına damga vuran tavsiye maddeleri tüm herkesin dilinde. Bilhassa basında çıkan ve daha çok eleştiri merkezli yazılardaki çizgi siyasal tartışmalara kaydı. >>Devamı İçin Tıklayını

bpelister@hotmail.com
Tartışmaların odağında ise ‘’Değerler Eğitimi’ ve Müfredat değişiklileri var.

Nedir bu ‘’Değerler Eğitimi’  ?

Bu tanımla 2000 li yıllarda Özel Okullar sayesinde tanıştık. Çocuğunu Özel Okula gönderen Velililer derslerin dışında, çocuklarına çok önemli davranış ve nitelikler katacak olan ahlaki, dini bilgi ve davranışların Okullar tarafından verilmesini istediler.

Böylece çocuklar Ahlak eğitimin yanında mensubu oldukları Müslümanlığın temel şart ve ilkelerini,  öğrendiler. İlk başta sınırlı sayıda başlayan bu eğitim Veliler tarafından çok beğenildiği için zamanla hemen, hemen tüm Özel okullarda gösterilmeye başlandı.

Şimdi devlet bu projeyi kendi okullarında da uygulamak istiyor.

Herkes çocuğunun doğru dürüst yetişmesini, ahlaklı ve iyi bir insan olmasını ister. Bunun yanında dinini tam anlamı ile ve doğru olarak öğrenmesini de.

Zaten bu istek en doğal İnsan Hakları arasında değil mi?

O zaman bu yaygara neden. Zorunlu olması, dayatma olması kabul edilemez diyorlar. Tamam, da şu anda öyle bir karar yok zaten.

Birincisi Şura kararları tavsiye niteliğinde, ikincisi seçmeli ders denen bir sitem var. İsteyen istediği dersi seçmekte özgür.

Cumhuriyet tarihimizdeki en demokratik ve dayatmasız Müfredat sistemi ne sahip değilmiyiz şu anda.

Diyeceksiniz ki ben çocuğuma din eğitimi ya da ‘’Değerler Eğitimi’ aldırmak istemiyorum. Tamam, bu da en temel hak, bunun da gereği zaten yapılır. Ama toplumun çoğunluğunun istediği ve benimsediği eğitim modeli içinde sizlerden de biraz anlayış bekliyoruz.

Son olarak ta okullarda verilmesi tavsiye edilen Osmanlıca, Arapça, Farsça dersleri ile ilgili eleştiriler. İşte bu eleştiriler tam bir yobazlık.

Öğrenciler Osmanlı tarihini arşivlerden direk kendileri okumak istiyorsa, bulunduğu coğrafyada komşularının dili olan Arapça, Farsçayı öğrenmek istiyorlarsa, bunların Ülkemize ne zararı olabilir.

Global dünyada geçmişini bilen ve bulunduğu coğrafya ya hâkim bir nesil gelecek için en büyük yatırımdır.

Sırf muhalefet yapmak içinde konuşulmaz  lütfen biraz ‘ Değer  sahibi ‘olun.. 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)