adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Dershane Liseler Ve Merak Edilenler

Eğitim Ajansı Başyazarı Sayın Abbas GÜÇLÜ’NÜN gündeme getirdiği ‘’Dershane Liselere İlgi Büyük Ama Kafalar Karışık’’ köşe yazısının da sorulan sorulara cevaplar aradık.

bpelister@hotmail.com

 Eski dershaneci yeni Temel Lise sahibi olan, bu işin duayenleri ile görüştük, işte ortaya çıkan cevaplar,

-Fen ve Anadolu liselerini ya da kolejleri bırakıp yeni açılan dershane liselere gitmek daha mı avantajlı?
Tabii ki ülkemizin köklü Fen, Anadolu ve kolejleri öğrencilere en kaliteli eğitimi vermek için çaba gösteriyor. Ve bunda da başarılılar ki, puanları yüksek ve herkes tarafından tercih edilerek kontenjanla öğrenci alıyorlar. Bu kurumlar şu an için Eğitim yarışında açık ara önde ancak, onların öğrencileri de geçen yıllarda Dershanelere gidiyorlardı. Demek ki okulun yanında şimdi birde Üniversite Hazırlığı düşünmek zorundalar,yoksa 11 ve 12 sınıflardan, Temel Liselere kaçışlar yaşanabilir. Nitekim orta öğretim puanın sıkıntılı olduğu zamanlarda birçok Fen Lisesi öğrencisi, Düz Liselere kaçıp buradan alacağı yüksek O.B.P puanların hesabını yaptı. Demek ki bazı öğrenciler için önemli olan kazandığı Üniversite ve Bölüm, mezun olduğu Lise değil.

- Bu okullarda yoğun bir şekilde sınavlara hazırlanılacağı doğru mu?
Evet, doğru. Bu yeni açılan Temel Liseler geçmişteki sınav tecrübelerini, mutlaka bu yeni oluşumlara aktaracak ve bu konuda hiç acemi olmadan olaya uyum sağlayabilecekler.

-Yüksek not ve kazanma garantisi veriliyor mu?
Yıllardan beri yaşanan not adaletsizliği buralarda da yaşanabilir. Şu zamana kadar gördüğümüz kadarı ile de Devlet ya da Özel okullarda bu sıkıntı devam ediyor.  Kazanma garantisi değil de yoğun kazanma motivasyonu verileceği kesin.

- Öğrenim haftada 6 gün mü olacak?
Evet, büyük çoğunluğunda 6 gün olacak. Zaten yasa da buna izin veriyor böylece 6 güne yayılan çok yoğun bir ders programı, etütler ve ek dersler olacak.

-Ücretleri diğer kolejlere çok ucuz mu olacak? Örneğin 10 bin liranın altında mı olacak?
Evet, birçok kolejden daha ucuz olacak. Şuanda yeni açılan bu okullar arasında ufuk bir fiyat araştırması yapıldığında ortalama fiyat makası 3.500-11.000 TL arası olduğu görülüyor.

- Bu okullara 3 bin liralık devlet yardımı kesinlikle olacak mı?
Geçen sene Dönüşenlerin çoğu bu yardımı aldı. Geçen seneki rakamlar 180 binler civarındaydı bu sene Devletin ayıracağı rakam ise tahmini 500 bin kişiyi kapsayacak.

-Diğer liselere göre, öğrenci başarısı açısından daha mı avantajlı olacaklar?
Hem okul hem de sınav hazırlık beraber olacak aynı zamanda hızlı ve yoğun bir eğitim planlanıyor ama öğrenci başarısı için okul başarısı yanında kendi çaba ve gayreti de çok önemli.

- Açılır açılmaz tüm sınıflar olacak mı?
Evet, tüm lise grupları olacak.

- Yemeği, servisi, laboratuarı, spor salonları olacak mı?
Laboratuar ve Spor salonu zaten açılması için gerekli şartlardan aksi takdirde Ruhsat alamazlar, ama yemek olayı Velilerin isteğine bağlı olacak.

- Eğer beğenilmezse, tekrar eski okullara dönüş yolu açık olacak mı?
Evet, bu imkân her zaman var. Zaten yalnızca bu liselerde değil gerekli koşullar sağlandığında tüm öğrencilerin Devlet ve Özel okullarından nakil hakları bulunuyor.

Şimdilik yanıtlayabildiğimiz sorular bunlar.

En önemli soru ise kolejlere ve iyi devlet liselerine ciddi bir rakip olurlar mı, bizce olma ihtimalleri yüksek çünkü neticeye yoğunlaşmış bir milletiz.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)