adscode
adscode
adscode

​Dershanelerin Türevleri Çoğalıyor!

bpelister@hotmail.com
Kapanma süreci yaşayan Dershanelerin yerini alacak olan kurumlara her geçen gün yenileri ekleniyor. M.E. B’ in hareket planında olan Okul Kursları ile Halk Eğitim Merkezlerinin yanına birde Belediyeler eklendi.

Belediyeler Meslek Kursları ya da Bilgi Evleri vasıtası ile öğrencilere ders desteği olayına direk başladılar. Tabii onların bütçe oluşturma ve karar verme imkânları M.E. B göre daha dinamik olduğundan yaptıkları faaliyetlerde ona göre daha bir farklı oluyor.

Örneğin;  onlar Okul Kursları ve Halk Eğitim Merkezlerinden farklı olarak kurslarına katılan öğrencilere YGS-LYS ve TEOG hazırlık soru bankaları ve konu anlatım kitapları veriyorlar,  üstelik Belediyenin ismi ve logosu basılı olduğu halde. Onun dışında bu kurslara katılım için yoğun bir billboard reklam çalışmaları da var. En son gördüğüm bir İlçe Belediyesinin tüm caddelere verdiği reklam ilanı ‘’ TEOG Denemesini Kaçırmayın’’ .

 Bu işin uzmanı aslında İstanbul Büyük Şehir Belediyesidir. Yıllarca İSMEK çatısı altında çeşitli Meslek kurslar verdi. Birçok kişiyi bu Meslek edindirme kursları sayesinde birer iş sahibi yaptılar. Gerçekten takdir edilecek çok büyük bir hizmet.

Ama şimdi İlçe Belediyelerinin soyunmuş olduğu bu olay Meslek edindirme kurslarından çok daha zor ve karmaşık.

Birde tabii aralarındaki rekabeti de unutmamak lazım. Bilhassa İstanbul da bir İlçe Belediyesi bir şey yaptı mı diğerleri onu geçme ve farklı olma çabasına çok yoğun odaklanıyor. Hizmet yarışında faydalı olan rekabetin dozajı kaçınca gereksiz harcamalar ve israflar ortaya çıkıyor.

Tüm bu yoğun rekabetin sonunda bir bakmışsınız bir iki yıl sonra yüzlerce Kurs ve bunların bağlı olduğu Müdürlükler, bütçeler ortaya çıkmış.

İşi tadında ve özünde bırakırsak iyi, ama pek zanetmiyorum.

Her zaman dediğimiz gibi Eğitim ile ilgili en ufak bir çaba her zaman alkışlanır. Ama amacımız çocuklarımızı Dershane, Kurs, cenderesinden kurtarıp onların sosyal alanlara kaymasını sağlamak değimliydi? .Onları testlerden, soru bankalarından, deneme sınavlarından kurtarmak değilmiydi?

Tüm Dershanelerin kapatılmasındaki amaç buydu da şimdi tüm bu yapılanlar da ne oluyor. Neden daha büyükleri ve daha kontrolsüzleri türetiliyor.

Belediyelerin görevi ve sosyal sorumluluk alanları çok önemli ama ülkemizdeki Eğitim ve Öğretimin patronu Milli Eğitim Bakanlığıdır. Tüm bu faaliyetler, programlar onun denetiminden geçmeli ve onun kontrolünde olmalıdır.

Yoksa kaş yapalım derken göz çıkarız…              

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)