adscode
adscode
adscode

Dershanelerle Birlikte Son Sene!

bpelister@hotmail.com




Birçok kişi ve kurum tarafından Eğitim hayatımızdaki en büyük olumsuzluk olarak gösterilen Dershaneler bu yıl son kez öğrencilerini ağırlıyor.2014 -2015 dönemi kayıtları devam ediyor, zannediyorum bu ay içinde de derslere başlarlar.

Gelecek yıl Haziranda yapılacak olan LYS den sonrada kapanış tarihleri 2015 Eylül. Bazıları için bu tarih, Eğitim hayatımız için yeniden bir doğuş, yeni bir Milat.

Hakikaten böyleyse boşa geçen yıllara yanarım,  ama ya değilse .Devam eden sınavlar, puana dayalı yerleştirmeler varken ne olacak. Ya planlanan hedefler tutmazsa, o zaman ‘’ biz bir hata yaptık mı denilecek’’ .

Hepimizin ortak temennisi, alınan bu kararların doğru tecelli etmesidir.

Şundan eminim ki, birçok Dershane sahibi de benim gibi aynı dilekleri paylaşıyor.

Benim kendim gibi kefil olduğum bu insanlarla ‘’Eğitim Baronlarını’’ birbirine karıştırmayın sakın. Benim kucakladıklarım , sınırlı sermeyesi ile bir dershane açmış, her günü kendine mesai yapmış, verdiği her sözün arkasında duran, helal haram bilen ama en önemlisi gerçek anlamda bir Eğitim yuvası açmış cefakâr insanlar.

Onlarda artık bıktı ne olursa olsun diyorlar. Yıllardan beri üzerlerinden yapılan politikalardan, kara propagandalardan, bu sektördeki kurumların hepsinin aynı kefeye konmasından bıktılar.

Belki de bu yeni durum onlar için çok daha hayırlı olacak. Ama öyle ama böyle en azından hayatları boyu elde edemeyecekleri bir okul hayaline kavuşacaklar.

İnşallah onlarda bu dönüşüm programını başarıp,  Eğitim hayatımızdan silinip gitmezler. En önemlisi ülkemizin geleceğinin sigortası olup meydanı   ‘’Eğitim Baronlarına  ’’ bırakmazlar.

‘’Eğitim Baronları ‘’da kim oluyor derseniz,  her sektörde olduğu gibi Dershaneciliğin ve okulculuğun kartelini oluşturmuş, dışarıdan çok köklü bir kurum gibi gözükse de verdiği Eğitimin içi bomboş olan yalnızca reklama, gösterişe dayalı ticarethaneler.

Dershaneciliğin de imajını ve saygınlığını en önemlisi ruhunu yok eden işte bunlar.

Şundan da adım gibi eminim ki,  ortaya çıkan bu durumlar karşısında ellerini birbirine ovuşturup, bu sektörde küçüklerin yok olacağını ümit edip kenarda kıs, kıs gülüyorlardır.

Ama sevinçleri kursaklarında kalacak. Mutlaka devletimiz bu küçük ama gayretli kurumları yaşatmak için elinden geleni gayreti gösterecek. Nitekim Dönüşüm Programında vaat edilenler gerçekten çok önemli kalemler var.

 Evet, 2015 -2016’tan itibaren Dershanesiz bir Eğitim hayatı bizi bekliyor.

Herkesin bu konuyla ilgili bir düşüncesi olacak o kesin.

En sonunda kapandılar diyen de çıkacak,  üzülenlerde, yıllarca çok ‘’ahh’’ aldılar iyi oldu diyenlerde çıkacak, Allah razı olsun onların sayesinde ekmek yedim,  üniversitede bir yer kazandım diyen de.
Peki, sınavlara hazırlık nasıl olacak, okullar arası eğitim farkları nasıl kapanacak, test sistemi nasıl kavranacak… vb birçok soru.

Umarım bu soruların cevaplarını, ileride yazmamıza gerek kalmaz. 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)