adscode
adscode
adscode

Dönüşen Dershanelere için Can suyu

bpelister@hotmail.com
Defalarca Dershanelerin kapatılması ile birlikte ortaya çıkması muhtemel senaryoları yazdık. Yalnızca biz değil birçok Eğitim ve Köşe yazarı da bu konudaki görüşlerini dile getirdi.

Ancak Hükümetin kararı kesin ve tüm Dershane sahipleri artık bunun farkında. En son Anayasa Mahkemesinin kararı bekleniyor ama kararın onları lehine olumlu olması ile ilgili pek umutları yok.
Bir kurumun Dönüşmesi Kurulu düzeninin yerine başka bir formata geçmesi gerçekten zor. Aynı zamanda Toplumun bu yeni strateji ve dönüşüme nasıl tepki vereceğini kimsi bilmiyor.

Belki Dershanecilerin lehine belki de aleyhine gelişecek bir karar, yaşayıp görüceğiz.

 Ama en azından bu Dönüşümün daha sancısız olması, başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere, öğretmen, öğrenci ve işletme sahipleri için ortaya çıkacak olan sonuçların risklerini azaltmak için bazı tedbirler alınamaz mı?

Mesela bu Kurumlar, en az 1 en fazla 2 yıl olmak şartı ile Temel Lise ve Dershane olarak her ikisi beraber Eğitim hayatlarını sürdüremezler mi?

Hafta içi alacakları Temel Lise kayıtlarının yanın da Hafta Sonun da Dershane olarak devam etseler.

Eğer Temel Lise kayıtları iyi ise zaten bir sonraki yıl Dershane olarak faaliyetlerini sona erdirirler. Yok, Temel Lise kayıtları istenilen düzeyde olamaz ise o zaman en azında Dershane olarak devam edip, o yılı aniden kapatmadan kimseyi yarı yolda bırakmadan bitirebilirler.

Bu yıl TEOG da yaşanan yerleştirme problemleri ve Nakil yoğunluğuna yeni dönüşen Temel Liseler dayanamayabilir.

Çünkü  her yıl gelecek yılla ilgili Şubatta başlayan kayıtlardan gelen ön ödemelerle, ölü zamandaki yani Haziranla Ağustos arsasındaki masrafları çıkaran bu kurumlara bu  gelir kalemi artık ilave olmayacak. Yani bir önceki yıla göre gelir düşecek ve yazın sabit giderlerini ödemekte sıkıntı çekecekler.

Ayrıca Dönüşüm de bir masraf demek. Yangın Merdiveniydi, Teknik Rapordu sınıfların tadilatı derken yine yüklü bir meblağ bu Kurum sahiplerinden çıkacak.

En kötü senaryo ise tüm bu masrafların yapıldıktan sonra istenilen öğrenci sayılarını bulamayıp sıkıntıya düşmeleri ve o şekilde kapatmaları.

Bu sonuçtan da yalnızca onlar etkilenmez. Başta öğretmenler olmak üzere çalışan herkes ve okula kayıtlı öğrenciler de bundan nasibini alır.

Birde Dershanelerin kapatılması ile ortaya çıkacak olan illegal çalışmaların önüne geçilip bu kararın etkileri de  görülmüş olunur.

Onun için başta Sayın Milli Eğitim Bakanımız olmak üzere bu konuda en yetkili olan kurum ve kişilerden bu kolaylığı göstermelerini bekliyoruz.

Sonuçta biz büyük bir aileyiz ve büyüklerimize  güveniyoruz..

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)