adscode

EK YERLEŞTİRME YAPACAKLAR, DİKKAT!

bpelister@hotmail.com
Üniversitelerin kalan boş kontenjanları için başvurular başladı. Ek yerleştirmeyi bekleyen birçok arkadaş içi çok kritik bir karar arifesi.

Her öğrenci bir önce Yükseköğretim hayatına başlamak ister. Ancak hemen başlamak, hangi bölüm olursa olsun başlamak ilk başta büyük bir haz, sonrasında ise pişmanlığa dönüşebilir.

Yine ilk Tercih döneminde de söylediklerimizi tekrar ediyoruz; Arkadaşlar, neresi olursa olsun yeter ki benim olsun anlayışı size ilerde çok problem çıkartacak bir anlayıştır. Onun çabuk karar vermeden, soğukkanlı düşünün. Verdiğiniz kararın, gerçekleştiğinde sizi üzen değil sevindiren bir sonuç olmasını sağlayın.

Bu yaşlarda yapılan hataların telafisi ileriki yaşlara göre çok daha kolaydır. Şunda İlk tercih döneminde kazanıp gitmiş olan arkadaşlarınıza özeniyor yada sizden bir başarı bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattığınızı düşünüyor olabilirisiniz.

Ama bunlar kısa vadeli olaylar, unutmayın.

Çünkü kazanacağın Üniversite ve Bölüm bir değişiklik olmazsa bir ömür boyu  hep senle beraber olacak.

Mesela bu sene normal bir Üniversitede Mühendislik mi? Yoksa bir Teknik Üniversite de Mühendislik mi?

Anadolu da bir Radyo ve Televizyon mu? Yoksa medyanın beşiği olan İstanbul veyahut Ankara da bir Radyo ve Televizyon mu?

Bu sene iki yıllık bir Yüksekokulu mu, yoksa seneye kendi Bölümünde bir M.T. O.K ‘ ta Mühendislik mi?

Vereceğimiz örnekler uzar gider.

Şimdi bazı Akademisyen arkadaşlarımız ya da bu bölümlerde okuyan arkadaşlarımız bize kızabilir, Üniversite ayrımları çok çirkin diye.

Ama gerçekler böyle ne yapabiliriz. Herkesin hayali ve hedefi en iyi üniversite ve en iyi bölüm değil mi?

Bize kızan arkadaşlara da bu fırsatlar verilse değerlendirmezler mi?

Çünkü herkesin bildiği ve onayladığı gibi, iyi bir gelecek ve iş imkânı için iyi bir Üniversite iyi bir Bölüm şart.

Birde Dershaneler bu sene son. Yani gelecek sene Mezunlar için hazırlık imkânları biraz sıkıntılı olabilir. Onun için ne yaparsak bu sene yapıcağız.

Peki, kim gidecek o zaman bu Ek kontenjanlara diye soracak olursanız.

İstediği bölümü çok az puanla kaybetmiş, gelecek senede yapacakları hazırlığın puanlarını pek değiştirmeyeceğine inanan arkadaşlar bu ek tercihte bir yerler yazabilir.

Herkes için hayırlısı olsun..

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)