adscode

​En Popüler Tercih Soru ve Cevapları

​En Popüler Tercih Soru ve Cevapları

bpelister@hotmail.com

!!!  En sağlam Tercihi nasıl yapabilirim?
En sağlam Tercihi geçen yılki Başarı sıralarına göre yapabilirisin. Başarı sırası yazmayan, Yeni açılan Bölüm ve Puan türü değişen bölümler için ise izlenecek yol; açılan bölümün en yakınındaki Üniversitedeki başarı sırası ile geçen yılki puan türünün bu yıla dönüşümü yapılmış başarı sıralarını kullanmandır.

!!!  Başarı sırasını bire bir mi dikkate almalı mıyım?
Tabii ki hayır, bu değerler bizim için yalnızca bir göstergedir. Başarı sırasının artı ve eksi makas aralığını geniş tutmalı birde yazacağımız bölümün son üç yıldır başarı sıralarındaki meydana gelen değişiklerine bir tablo olarak yapıp öyle değerlendirmeliyiz. 

 !!! Puanlarım Devlette bazı bölümlere ama Vakıfta ise burslu olarak istediğim bölüme yetiyor ne yapmalıyım?
Sevdiğiniz işte ve meslekte başarılı olacağınızı düşünürsek, maddi olarak biraz zorda olsa Vakıftaki bölümü yazmalıyız.

!!!  Başarı sıram çok iyi hem Devletteki köklü üniversiteler hemde tam burslu Vakıf Üniversiteleri yetiyor ne yapmalıyım?
Bu kadar güzel puanlar aldığına göre aklı başında ve hedefleri olan bir öğrencisin onun için bu konuda tek karar verecek olan kişide sensin, doğruyu mutlaka bulursun.

!!!  Gelecek yıl Üniversite hazırlık çok zor, bu sene ne olursa olsun bir yerler yazmalımıyım?
Eğer bu yıl aldığın Başarı sıran hedeflerinin çok üstünde kalıyorsa gelecek yıl da ortaya çıkacak değişiklik 50 bin ya da en fazla 100 bin olacaktır. Onun için tekrar hazırlık için kendine güvenin tam ve hazırlanabilecek enerji, motivasyonun varsa bir daha dene, yok başarı sıranla kazanacağın yer bu makasın çok üstündeyse bu sene gitmeye bak.

 !!!  İki yıllık fakülteler yazsam olur mu?
Kendi şehrindeki Devlet (bu yıl Meslek öğrencisi %60, diğerleri%40 yazabiliyor) ve Vakıfların işe yarar bölümlerini yazabilirsin. İki yıllık için şehir dışını tavsiye etmiyoruz.

!!!  Bu yılki durumum çok kötü anca 180 Barajını geçtim ne yapmalıyım?
Sayısal ve Eşit ağırlıktan barajı de geçsen birçok bölüm var. Eğer hedefin bir 4 yıllık fakülte bitirmek, askerilikte subay ya da kısa dönem yapmak ve polislik ise tüm bu saydıklarımız Lise mezunu olarak kalmandan çok daha iyi seçenekler,  onun için yazabilirsin.

!!!  Sayısalcıyım, Mühendislikler için ne önerirsiniz?
En öncelikli önerimiz mutlaka Teknik Üniversite olmasıdır, seçeceğin bölüm ise sana kalmış.

!!!  Yaşım 30 a yaklaştı, puanlarımda 180-240 arası ne yapmalıyım?
Devam ettiğin bir işin ya da evliysen ve hayatının bir kurulu bir düzeni varsa önerimiz, Uzaktan eğitim bölümleri ve Açık Öğretim.

!!! Vakıf Üniversitesi yazacağım nelere dikkat etmeliyim?
Tabii ki önce maddi unsurlara dikkat edeceksin. Sağlam akademisyen kadrosu olan, mümkünse Yaz okulu olmayan, yıl içindeki başarına göre burs veren kurumlar olsun. 
İngilizce hazırlığa da dikkat et. İleride işine yarayacağına inanıyorsan yazabilirsin yok inanmıyor ve yabancı dili başaramayacağına inanıyorsan o zaman yazma, nede olsa o da bir yıl geçen zaman ve harcanan para demek. 

Arkadaşlar, Cevaplarımız devam edecek, sizden de soru bekliyoruz…
bpelister@hotmail.com

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)