adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Gerçek Kazananlar Kimler?

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Kazanan arkadaşlarımızı yürekten tebrik ediyor ve yeni hayatlarında başarılar diliyoruz.

bpelister@hotmail.com
Bu yarışın sonunda üzülenlerde oldu sevinenlerde, kazandığı için memnun olmayanlarda oldu, omzundan tonlarca yük kalktığı için havalara sıçrayanlarda.

Ancak sonuçlar açıklandığından beri, sevinip sevinmemekte kararsız bir grupta var.  Kazandığı halde içleri pek rahat olmayan öğrenciler. Size kazandığını söylediğinde ki o mimikleri biraz tuhaf. Sanki siz ondan daha fazla seviniyormuş gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Genelde de bu gruptakiler, geçen hafta tercih yaparken bu işi aceleye getiren ‘’kazanayım da ne olursa olsun ‘’ diyenler.

Tercih yaparken, okuyacakları Üniversitenin yerleşkesinin nerede olduğuna bile bakmayan, eğitim ortamlarının nasıl olduğunu bile merak etmeyenler bugün bambaşka bir hale bürünmüş.

  Sevinçleri kursaklarında kalmış gibi.

   Kazandığı yerin nerede olduğunu şimdi merak edip haritada bulan ya da bu bölümün iş imkânlarının neler olduğunu daha yeni, yeni internetten arayanlar var.
İşte bunlar biraz can sıkıcı.

   Şimdiden ben oraya gitmem, ben o bölümde okumam düşünceleri yavaş, yavaş dillendirilmeye başlamış. Üstüne üstlük yanlış bilgi ile de  ‘ek yerleştirmede yeni bir yer yazarım’’ rahatlığına sahip.
Arkadaşlar, giden gitti artık. Öyle sizin yanlış bildiğinizi gibi de Ek yerleştirmede bazı özel şartlar dışında, tekrardan bir tercih hakkı yok.

Geçen haftaki yazımızda, tüm arkadaşlarımıza tercih sürecinde çok dikkatli olmalarını söylemiştik. Öyle heyecana, dolduruşa gelip tercih yapmamalarını önemle rica etmiştik. Ama maalesef şimdi bu söylediklerimizi bazı arkadaşlarımızda yaşıyoruz.

Bundan sonra, ya gidip kazandıkları yerde okuyacaklar ya da, seneye puanlarının düşeceğini bile, bile gitmeyip tekrardan hazırlık yapacaklar.

   Birde bilerek Tercih yapmayan, yapsa da kazanma ihtimali olmayan bölümleri yazıp bu işi bilerek ve isteyerek seneye bırakan arkadaşlar var.

   Böyle yapmalarının sebebi de gelecek ile ilgili hedefleri ve hayallerinin olması. Bu uğurda da bir yıl daha hazırlanmayı göze almışlar. Onları da bu cesaretlerinden dolayı tebrik ediyoruz. Gerçekten böyle bir zamanda yeniden hazırlık çok zor bir karar.

Aynı zamanda, halden anlamayan, onları başarısız olarak gören bir kısım düşüncesizlerin olduğu bir toplumda.

Bu arkadaşlarım merak etmesinler ve morallerini bozmasınlar. Zaman yine su gibi akıp geçecek, gelecek sene tercih maratonu yeniden başlayacak.

 İşte o zaman bu sabrın karşılığı olarak , istedikleri bölümü kazanıp  ömürlerini mutlu olacakları  bu  meslekle beraber geçirecekler..

Hayat uzun bir maraton bunu hepimiz biliyoruz ve bir televizyon dizimizdeki bakkal amcanın deyişiyle olayın ilk sonucuna değil,

’ ’İşin sonuna bak sen..’ 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)