adscode
adscode
adscode

​Hukuk İçin Daha Fazla Edebiyat

bpelister@hotmail.com

Yıllardan beri olması gerektiğine inandığımız bir hadise 2015 ÖSYS de azda olsa hayat geçiriliyor. Bize göre Sözel grubu daha yakın olan Hukuk Bölümünün Puan türü ve Ağırlıkları bu sene değiştirildi. Bundan böyle artık Hukuk TM 2 yerine TM 3 ten öğrenci alacak yani bu da daha fazla edebiyat demek.
Bize göre kötünün iyisi denilen bir karar bu. Çünkü aslında bu işin hakkı bu bölümün direk Sözelde olması gerektiği idi ama artık bununla yetinmeye çalışacağız. Ayrıca bu kararla Sayısal öğrencilerin Hukuk bölümüne dâhil olmaları biraz daha zorlaşmış oluyor.
En son yine Eğitim Ajansı ‘da 16 Haziran 2014 ‘ te gündeme getirdiğimiz bu konu ile ilgili yazımız da şu cümleleri kullanmıştık. 
‘’ Peki, Hukuk neden Sözel bölümde olmaz? Yanlış hatırlamıyorsam daha önceleri sözeldeydi. Ya Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji bölümlerine ne demeli? Bu bölümler de daha çok sözele uymuyor mu?

Tüm bu bölümlerin yoğun Matematikle alakası var mı?

Tabi ki bu duruma YÖK karar veriyor. Savunmaları da “Hukuk gibi bölümlerde sayısal zekâ da istiyoruz!” olabilir. Böylece bu bölüm öğrencileri üniversite hocalarını da fazla zorlamaz, daha seçkin bir grup olabilir.

Herkes en iyi öğrencileri ister, buna bir diyeceğimiz yok. Ama biraz da bölüm mantığına, derslerine uygun seçim yapılamaz mı?

Diyeceksiniz ki, boşuna anlatıyorsun! Zaten alan, katsayı diye bir şey kalmadı, isteyen Hukuk da yazar, isteyen Tıp da! Kimse kimseye karışmıyor. Ayrıca en son müfredat değişiklikleri ile artık liselerde alan ayrımı da kalktı. 

Bundan böyle lise öğrencileri sayısal, sözel tüm dersleri görecek, hal böyle olunca da herkes istediği bölümü yazabilecek!

Bu tespitler doğruda, pratikte pek öyle olmuyor maalesef!

Öğrencinin LYS’ deki tüm testlerden hazırlık yapması ve kazanmak istediği bölümün puanlarını tutturması imkânsız. Zaten ilgi ve alakası olan dersler dışındakiler tamamen vitrin çalışması!

Biz de diyoruz ki YÖK, yukarda yazdıklarımızı bir düşünürse iyi olur! Ya da neden böyle olduğunu bize anlatırsa biz de aydınlanmış oluruz!’’
Evet, öğrencilerin bu derdine bir nebzede olsa derman olanlara teşekkür ediyoruz.

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)