adscode

​Kapatılan Bölümlerin Sorumlusu Kim?

bpelister@hotmail.com

YÖK Başkanı Sayın Yekta SARAÇ, yıllaran beridir Yüksek Öğretimin bir sıkıntısı haline gelen Fen Edebiyat Fakültelerinin Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Geçen yıl 25 Üniversitede yukarda saydığımız bölümlerde çok büyük boşluklar oluştu. Öğrenci olmamasına rağmen açık kalan bu bölümlerde 240 tane akademisyen çalışıyor.  Nerdeyse2 -3 öğrencisi olan sınıflar bile var.

Yani bunu sadeleştirip açarsak ‘’Talep olmadığı için bu bölümler kapatılacak’’kısaca  durum bu..

Kuruluş amacından sapan bir Eğitim yuvası ile buna neden olan ve buna göz yuman tüm sorumlular şimdi ne yapmayı düşünüyor acaba.

Öğrenci cephesi; Sırf kazanmış olmak için yazdığın bu bölümden mezun oldun, şimdi ne yapacaksın. Formasyon peşine düşüp öğretmenliğimi kovalayacaksın, yoksa polisliğimi ya da başka devlet işlerini mi?

Peki, sen bunları kovalarken Bilim adamlığı için kim yetiştirilecek.

Akademisyen cephesi; Bölümün kapatılıyor, peki şimdi sen ne yapacaksın. İşsiz kalmamak için başka bölümlere ya da devletin başka kurumlarına yatay geçiş mi yapacaksın?

Yıllarca yetiştiğin uzmanlık alanından çıkıp farklı alanlarda mı çalışacaksın?

YÖK ve ÖSYM cephesi; Bu işin buralara gelmesinin en önemli sorumlusu olan sizlersiniz, peki siz yaklaşık 10 yıl öncesinden bağıra, bağıra gelen bu durum için ne tür tedbirler aldın, ne tür planlamalar yaptınız?

Her zamanki gibi yukarıda soru sorduğumuz herkes ’’bu benim suçum değil ‘’ deyip geçiştirecektir.

 Belki de kendisine göre haklı bahaneler bulacaktır, ama ortaya çıkan sonuç değiştirmeyecektir.

Kapanıyorlar, bu kadar basit..
 
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)