adscode
adscode
adscode

Kişiye Özel Oy Pusulası Hayal mi Olur?

ÖSYM’nin yaptığı onlarca sınavda, milyonlarca kişiye uyguladığı kişiye özel sınav uygulama prosedürünün biraz daha kompleks ve sayıca fazla halinden bahsediyoruz.

bpelister@hotmail.com
ÖSYM’nin yaptığı onlarca sınavda, milyonlarca kişiye uyguladığı kişiye özel sınav uygulama prosedürünün biraz daha kompleks ve sayıca fazla halinden bahsediyoruz.

Bir A-4 kâğıdı büyüklüğünde oy kullanacak olan kişinin adının soyadının, TC kimlik bilgilerinin yazılı olduğu resimli yüzde yüz bilgi kartı ile, bu kartın alt kısmında tek hamle ile yırtılabilecek (perforajlı) Oy pusulası olan Seçmen Kartı.

Altta yırtılan Oy pusulası tabii ki matbuu olacak, yani herkes için aynı ve hiçbir kimlik ile ilgili ibare olmayacak, kimin neye, nereye oy attığı bilinmeyecek.

Kişinin kimlik bilgileri doğrulandıktan sonra, matbuu OY PUSULASI kopartılıp sandığa gidilecek ve kabinde seçimini yaptığı bu OY PUSULASINI zarfa koyup Seçim Sandığına atacak.

En azından oy kullanan kişinin tam olarak o kişi olduğu netleştikten sonra fazla oy pusulası, mühürsüz pusula, başkasının yerine oy kullanma, gibi birçok kanunsuzluğunda önüne geçilecek.

Oy kullanmayanların Seçmen Kartları aynen Seçim Kuruluna iade edilip tüm tutanaklarda buna göre yazılacak.

İlk başta uçuk bir öneri olarak görülen ya da gülünüp geçilen bu uygulama ile acaba Seçim adaleti ve güvenliği tam olarak sağlanabilir mi bilmiyoruz, bizim ki yalnızca bu işe biraz katkı sağlamak.

ÖSYM’nin yaptığı onlarca sınavda, milyonlarca kişiye uyguladığı kişiye özel sınav uygulama prosedürünün biraz daha kompleks ve sayıca fazla hali.

İlk başta belli pilot bölgelerde denenip eğer başarılı olunursa Seçim yapılan her yerde kullanılacak olan bu öneriyi Kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Olayın teknik, bilimsel ya da uygulanabilirlik ile ilgili maddelerini tartışabiliriz.

Ama pratikte, ÖSYM bunu milyonlara uyguluyorsa, eminim ki Yüksek Seçim Kurulu da 50 milyonun üstündeki seçmen kitlesine uygulayabilir.

Böylece Seçimlerde görev yapanların yanlış ve hatalarının neticesini milletimiz ve demokrasimiz çekmez.


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)