adscode
adscode
adscode

LYS Edebiyat Testi İçin Son Taktikler

bpelister@hotmail.com
Merhaba Sevgili Öğrenciler, 

 

Sınav koşturmasının yavaş yavaş sonuna geldiğimiz şu haziran günlerinde, edebiyat sınavına hazırlanan sizlere ufak da olsa bir yardımımız dokunsun istedik!

 

Bu sebeple “Türk Dili veEdebiyatı Testi”niçözeceklerbiraz kulak kabartsınlarbizlereveşunlarıunutmasınlar:

 

 • Bu testte 56 sorununolduğunubilelim!

 • Bu sorularınyirmicivarındaolanları (bazen 22 bazen 25...) küçükbir “YGS” niteliğindedir. Yanikonular, YGS konularıdır!

 • Ben YGS konularınıunuttum, diyenler, “anlam”sorularınıntamamınıçözmeyegayretetmelidirler. Konulara hakim olanlar da konularıunutanlar da denemeçözerekkendilerinigeliştirmeye,netleriniarttırmayadevametmelidirler! (denemelerdekiyanlışlarveboşlarmutlakaöğretmenleresorulmakkaydıyla...)

 • Yirmilisorulardansonra sizi, tamamıylaedebiyatsorularıbeklemektedir. Bu sorularınbüyükbirkısmıyorumadayanmayan, bilgiyedayanansorulardanoluşmaktadır.(örneğin 2016' daki roman kahramanısorusunda “Şıpsevdi-Aliye” eşleştirmesinde, Aliye' ninVurunKahpeye romanınınkahramanıolduğunu bilmelisiniz.)

 • Tabiikiedebiyatsorularında,bilgiylebirlikteyorumyapmanızgerekensorular da bulunuyor. Bu türsorulardazorlananlariçinufakbirçözümyolugöstereyim:

 

Bakın 2016'da şöylebirşiirvar:

İşimgücümbudurbenim

Gökyüzünüboyarım her sabah

Uyanırbakarsınızkimavi

 

Bu dizelerinhangitopluluğaya da şaireaitolduğununasılanlarız?

 1. Öncehecelerisayarızkiölçüyle mi yazılmışserbest mi?  (örneğinölçüvarsaII. Yeni olamazihtimaliüzerindedüşünürüz.)

 2. Sonrasındadilveanlatımınabakarız kieskidönemlerden mi yeniakımlardanmı?  (örneğinkonuşmadiliya da sokakağzı kullanılmışsaGarip'idüşünebiliriz.)

 3. Ensonunda da “imge,soyutluk, sanat...”varmıdiyebakarızkihangiakımdaolduğuya da hangiakımdakisanatçıyaaitolduğuanlaşılsın.( örneğinimge ,soyutluk... varsa  “ToplumcuGerçekçiler”denolmayabilir, deriz.)

 

Sonuçolarak da şunusöylemekisterim:Bu süreçtemutlakageçmişyıllarınsorularınıçözünvekendiniz de bolcadenemeuygulayın, açıkuçlusorulara da dikkatedin!

Ne diyor ÖzdemirAsaf, “Her insanınbiröyküsüvardır, ama her insanınbirşiiriyoktur.”Birşiirinizinolmasıdileğiyle...

 

 

Hatem TAŞCI

Ünsal Okulları

Edebiyat Zümre Başkanı


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

  0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • Diğer Yorumlar (0)