adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

LYS FİZİK; "En Az" İki Fen Denemesi Şart

bpelister@hotmail.com
Selam sevgili gençler.

Bir sınav maratonunun daha sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Üniversite hedefimize uzanan bu yolculukta, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)'nin ilk basamağı olan Matematik-Geometri sınavı iyisiyle kötüsüyle aşıldı, sıra Fen kısmında. 

Peki, üniversite adayları Fen sınavı için kalan şu birkaç günde neler yapmalı? Bu sayılı günleri nasıl ve ne şekilde değerlendirmeli?

Özellikle Fizik için son taktikler nelerdir?

Daha önceki yazılarımızda da paylaştığımız gibi, fizik; "zor ve anlaşılmaz" sıfatlarıyla öğrenciler tarafından etiket yemiş ve böylelikle öğrencilerin önyargılı olduğu bir derstir. 

Öncelikle kendimizi ve beynimizi bu önyargıdan kurtarmak gerekir.

Bütün bir sene boyunca konuyu kavramak - anlamak adına plan program yaptık, soru çözdük, olmadı tekrar denedik, inişler çıkışlar yaşadık, uğraştık, yeri geldi vakti her şeyden değerli branş öğretmenlerimizi uğraştırdık, sonuçta emek verdik.

Bu emekleri hiçe saymayalım, üniversiteli olma yolunda geçen bu zor zamanları unutmayalım. Hedefe ulaşmak adına ileriye bakmak çok güzeldir evet, ama bu zorlu mücadelede geçirdiğimiz o emek içeren zaman aralığını da unutmayalım, ne zaman umutsuzluğa kapılsak, kendimizi iyi hissetmek adına geçtiğimiz yola şöyle göz ucuyla bir bakalım derim.

Bu son haftamızda günde "en az" iki Fen denemesi gayet güzel bir planlama olacaktır. 

Tabii ki denemeleri çözüp kenara kaldırmıyoruz... 

Gözümüzden kaçan soruların bizi ne sebeple yanlışa yönlendirdiğini, yapamadığımız - boş bıraktığımız soruların hangi konuyu içerdiğini ve kısa taktikleri varsa branş öğretmenlerimiz yardımıyla bu taktikleri soru üzerinden anlamaya gayret gösterelim.

Bu size çok şey katacaktır. Pratik yaptığımız bu denemelerde yanlış yapmaktan çekinmeyin, yanlışları bu denemelerde yapın ki bu iyice beyninize yer etsin ve gerçek sınavda aynı hatayı bir kez daha yapmamamız gerektiğini net bir şekilde anlayalım.

Sözel kısımlarda tekrar gerekebilir, akşam uyku saatimizden önce bu kısımları kısa notlar halinde özet geçelim.

Unutmayın, uykudan hemen önceki anda aklımızda her ne varsa, beyin gece boyu bunu tekrar edecektir.

Az kaldı, zorlu sürecin sonuna yaklaşıyoruz. Panik yok! Emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.

Kendinizi hafife almayın. Emek verdiniz, hatta birlikte emek verdik! Artık emeklerimizin karşılığını alma zamanı... Diliyorum ki, seneye hepiniz birer üniversite öğrencisi olacaksınız.

Hepinize başarılar sevgili gençler.

Unutmayın, siz değerlisiniz! 


 

NUR TURUNÇ 

ÜNSAL OKULLARI

FİZİK ZÜMRE BAŞKANI 

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)