adscode
adscode
adscode

​LYS SON VİRAJ TAKTİKLERİ -2

Evet, arkadaşlar LYS Son Viraj Taktiklerimizde sıra Fen Bilimleri testinde. Sayısalcı arkadaşların amiral gemisi saydığımız bu testler için, öğretmenlerimizin görüşleri çok önemli.

bpelister@hotmail.com
FEN BİLİMLERİ 

LYS FİZİK 

LYS denildiğinde akla ilk gelen, bilgi ağırlıklı, sistematik ve planlı program uygulanma gerekliliğidir. Fizik kısmını, YGS ve LYS adı altında iki farklı başlık halinde incelemek doğrudur; ancak ikisinin birbirinden bağımsız olduğunu söylemek çok da doğru değildir açıkçası. Çünkü Fizik bir bütündür ve her yeni bir konu geçmiş bilgi birikimini içeren detaylarla ilerlemektedir.

Mekanik konusunu ele alalım; aynı soru içerisinde hareket, dinamik, iş güç enerji, atışlar, itme momentum gibi birçok konunun karması mevcut olabilir. Dolayısıyla Fizik soruları tek bir konu bazlı ilerlemez, birçok konunun sentezlenmiş hali olarak çıkar karşımıza.

LYS fizik, doğru ve planlı bir çalışmayla üstesinden gelinebilecek bir sınavdır. Amaç yalnızca konu kısmında yeterli olmak değildir; mevcut bilgi üzerinden çokça pratik yapıp yorum yeteneği kazanma alışkanlığı oluşturmak ve böylece hangi soru tarzında soruya hangi açıdan bakmak gerektiğini ve nasıl bir çözüm yöntemi uygulanması gerektiğine doğru bir şekilde karar verme aşamasına geçip doğru sonuca ulaşmaktır.

Öğrencilerin yapması gereken; düzenli bir çalışma programı sayesinde konularda yeterlilik sağlayıp, ardından farklı soru tarzlarıyla pratik kazanıp zamanı doğru şekilde değerlendirmek olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, fizikte her bir soru tarzı farklı birer bakış açısı demektir.
Nur TURUNÇ
ÜNSAL TEMEL LİSESİ
FİZİK ÖĞRETMENİ

LYS KİMYA
-    Bütün konuları bitirmiş olun. Sınava kadar her gün konu tekrarı yapıp soru çözmeye devam edin.
-    Konularınızı bitiremediyseniz organik kimyaya öncelik vererek konuları tamamlamaya çalışın çünkü sınavda 10-15 soru organik kimyadan gelmektedir. 
-    Her gün en az bir deneme çözün yapamadığınız soruları mutlaka sorup öğrenin.
-    Sınavda zaman sıkıntısı yaşamamak için denemelerinizi zaman tutarak çözün.
-    Asit-baz çözeltilerinde denge konusu en çok soru sorulan konulardandır. Organik kimya sonrası önceliğiniz bu konu olsun.
-    Kimya kısmen ezber bir ders olduğundan çabuk unutulabilir bu yüzden tekrarları ve soru çözümlerini aksatmayın.
-    Bir ay hiç de kısa bir zaman değil. Konuları tamamladıktan sonra netlerinizin hızla arttığını göreceksiniz.
Gözde ÇENAR
ÜNSAL TEMEL LİSESİ
KİMYA ÖĞRETMENİ
LYS BİYOLOJİ
Biyoloji LYS, YGS’ ye göre daha bilgi içerikli bir sınavdır.Bu sınav bilenin yapabileceği bir sınav olacaktır. Son dönemlerde çok hızlı bir şekilde konu tekrarı yapılarak genel tekrar niteliğinde her konudan test çözmelisiniz.
Öncelikle sistemler, kalıtım, fotosentez,solunum konularında yapmalısınız.LYS’ de ağırlıklı konular arasında.Bu arada unutmayalım ki biyolojide konu ayrımı yok.Tüm konulardan soru gelebilir.YGS’ ye kadar anlatılan konulardan soru çözerek,yapamadığımız sorular üzerinden konu tekrarı yapılabilir.
UNUTMAYIN! Çözmüş olduğunuz soru sayısını ne kadar çok arttırırsanız başarınızda o kadar çok artacaktır.
Bu dönem içerisinde farklı kaynaklara ait deneme sınavı çözülerek farklı soru tipleri görülmeli.
Özellikle son 10 yıla ait çıkmış soruları etüt edin.Çünkü farklı yıllara ait aynı tarz sorular karşımıza çıkmakta..
Emine ARDA
ÜNSAL TEMEL LİSESİ
BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)