adscode
adscode
adscode

Mesleğin Can Simidi, M.T.O.K’lar

Son günlerde çıkan haberler Meslek Lisesi öğrencilerinin tadını kaçırmış gibi gözüküyor.

bpelister@hotmail.com
Kendi bölümleri ile ilgili 0,6 puan avantajının ortadan kaldırılması (30.3.2012 ten sonra kayıt olanlar için), bunun yanı sıra sınavsız geçişin kaldırılması ile ilgili öneriler bu Liselerde okuyan ya da mezun olmuş öğrencileri şaşkınlığa ve endişeye itmiş gözüküyor.

Meslek Liseli arkadaşlar bi sakin olun, endişe ve sıkıntıya gerek yok.

Bu konu ile ilgili en sıcak haber kaldırılan bu ek puanlar yerine YÖK’ün yeniden Mezunlara bir ek puan verilmesini gündeme alması oldu.

Ayrıca Sınavsız geçiş hakkı ile ilgili zaten %60 a %40 kotası halen uygulanıyor.

Onun için biraz sakin..

Yıllar öncesinde verilen aceleci ve yanlış kararların sonuçlarının düzeltilmesi gerekiyordu ve bunlar şimdi yapılmaya başlandı o kadar.

Bu hataların en büyüğü Sınavsız Geçiş hakkı idi.

2 yılık Meslek Yüksek okullarının eğitim kalitesini tuz buz etmiş bir uygulama.

Lisede yetersiz bir şekilde Kültür dersi alan öğrencilerin, 2 yıllık hızlandırılmış Üniversite eğitimi ile perişan edilmesi gerçeği.

Ama sizler için çıkış yolu zaten var.

Kurulduğu ilk günden beri sizler için en önemli fırsat olan M.T.O.K Fakülteleri.

Sizlerin Üniversite sınavlarındaki Amiral Gemisi bu fakülteler.

Yalnızca sizlere özel olan, diğer Liselerin ve meslek lisesi dahi olsa başka alan/dallardaki arkadaşlarınızın yanına bile yaklaşamadığı Mühendislik sıfatı olan Lisans fakülteleri.

Mesleki eğitimi en üst düzeye çıkartan, Akademik ilerleme fırsatı veren, Kamuda ve Özel sektörde Mühendis olarak, öğretmen olarak çalışma fırsatı sunan, Askerlikte bile rütbe olarak subaylığı sağlayan Fakülteler bunlar.

Kurulduğu ilk günden beri Meslek Lisesi öğrencilerine koyduğumuz en önemli hedeflerden bir tanesi.

Onun için Meslekteki tüm öğrenciler geri gelmeyecek olan bu yaşlardaki emek ve çabalarını ilerde hayatlarını en iyi şekilde idame ettirebilecekleri, toplumda statü olarak onları üst seviyelere taşıyacak olan bu üniversitelere girmek için kullanmalılar.

Onun için Meslek Lisesi öğrencisi kardeşlerime söylüyorum, eğer kendi mesleğinizde en iyisi olmak istiyorsanız M.T.O.K. için ter dökün.

Hayır, ben kendi mesleğimi yapmak istemiyorum, fikrim değişti diyorsanız o zaman da zaten Katsayı ve alan sıkıntısın olmadığı bu Üniversiteye giriş sisteminde istediğiniz Fakülte zaten sizi bekliyor.

Ama tabii ki hedefinizi çabuk belirleyin.

Çünkü en geç 11. Sınıftan itibaren sizleri istediğiniz Fakültenin bölümüne hazırlayacak olan Lise seçiminizi tekrardan gözden geçirmeniz gerekiyor.


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)