adscode

Meslek Öğrencileri ve Stajları

Meslek Öğrencileri ve Stajları

bpelister@hotmail.com
Her yaptığımız işi ya da faaliyeti olduğundan farklı göstermekteki maharetimiz tartışılamaz. Yani kâğıt üstünde, her şey dolu, dolu mükemmel ve hedeflerin hepsi tam tutturulmuş. Ama ortaya çıkan gerçekler ise bomboş ve verimsiz sonuçlar.

Bildiğiniz gibi Meslek Liselerinde öğrenim gören öğrencilerimizin ‘’Staj’’ adı altında bir faaliyetleri daha doğrusu çalışmaları var. İşin özünde; gerçekten güzel düşünülmüş ve öğrenciye çok şey katabilecek bir sistem.
Öğrenci okulun da öğrendiği teorik bilgileri gerçek hayatta pratik olarak öğrenme ve uygulama şansı elde ediyor. Yani şimdiden bir nevi işin ‘’çıraklığını’’ yapıyor.

Maalesef söylenilenlerle şu andaki uygulamalar pek birbirini tutmuyor. Öğrencilerin staj çalışmaları iyice sulandı ve amacından saptı. Tamam, bu işi layığı ile yapan kurum ve kuruluşlar vardır ama artık olay bir şeyler öğretmekten ziyade dostlar alışverişte görsün mantığına dönüşmüş.

Stajlara giden öğrencilere gerektiği kadar değer ve önem verilmiyor. Öğrenmeleri gereken işler dışında başka işlerle meşgul ediliyorlar. Hal böyle olunca da öğrencilerin çoğu mutsuz ve yorgun oluyor. Onun içinde farklı çözümlere yöneliyorlar.

Birde en önemlisi bu öğrencilerin Lise son sınıfta girecekleri bir Üniversite sınavları var.

Her şeyin puan olduğu bu sınavda, yapılan bu Stajlardan dolayı herhangi bir ek puan falan söz konusu değil. O zaman da stajı bir şeklide halletmiş öğrenci tüm zamanını Üniversite hazırlığa ayırabiliyor. Diğer arkadaşımız ise haftanın 3 gününü staja iki 2 gününü de okula ayırmak zorunda.

Zaten okulda olduğu o iki günde de anca okuldaki Meslek derslerini toparlayabiliyor. Tüm bunların yanında birde Üniversite sınavlarına hazırlık yapma şansı hiç yok.

Bizim önerimiz, öğrencilerin hayatlarının virajı olan son sınıftaki Üniversite sınavlarına hiç bir engel olmadan hazırlanabilecekleri ortamların sağlanması. Bu staj uygulaması Lise 2 sınıftan itibaren haftada yarım günle başlayarak okul hayatına yayılabilir. Böylece son sene bir staj yoğunluğu oluşmaz.

Staj uygulamalarının yeterliliğinin takibi de başlı başı başına bir konu. Bununla ilgili görevlendirilecek kişilerin öğrencilerin çalıştıkları yerleri mutlaka kontrol etmeleri ve öğrencililerle diyalogları kesmemesi gerekiyor.

Bu denetleyenlerinde illaki öğretmen olma zorunluluğu da olamaması lazım. Üniversitede okuyan arkadaşlarımıza da belli bir ücret karşılığında bu kontroller yaptırılabilir. Sırf kontrol için değil aynı zamanda bu öğrencilere belli konularda yol bile gösterip bir nevi koç’luk bile yapabilirler.

Madem Meslek Liselerine olan cazibeyi artırmak istiyoruz , o zaman hadi bakalım..

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)