adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Okul Değişikliği Gerekli mi?

Son birkaç haftadan beri 11. sınıf öğrencilerinin gelecek yıl girecekleri üniversite sınavlarının endişesini taşıyıp, bu yılın bitmesini bile beklemeden “1,5 yıllık kayıt” adı altında başka okullara n

bpelister@hotmail.com
Okul Değişikliği Gerekli mi?

Son birkaç haftadan beri 11. sınıf öğrencilerinin gelecek yıl girecekleri üniversite sınavlarının endişesini taşıyıp, bu yılın bitmesini bile beklemeden “1,5 yıllık kayıt” adı altında başka okullara nakillerini başlatmaları, eğitim dünyamızın gündemine oturdu.

Çok önemli gerekçeler olmadığı takdirde, okul değişikliklerine pek sıcak bakmayan birisiyim. Nedenine gelince sayacağımız birkaç sebep var. Bunların başında; çevreye, okula ve yeni arkadaşlara uyum sorunu geliyor. Bilhassa ergenlik çağındaki öğrenciler için yeni okullara uyum süreci sancılı geçebilir.

11. sınıftan itibaren üniversite hazırlık potasına girmiş öğrenciler için bu zaman kayıplarının neticeleri, gelecek yıl girecekleri üniversite sınavlarında ortaya çıkacak puan kayıpları ile kendini gösterecek. Ancak öğrencilerin kendi okullarındaki sınav hazırlık şartlarını yetersiz görmesi, buna karşı da rakiplerinin okuduğu okullarda sınav hazırlıklarına hız verilmesi, öğrencileri yeni okul arayışına ve nakillere mecbur ediyor.

Dershanelerin kapanması ile yasal olarak izin verilen Özel Öğretim Kurslarının da sınırlı sayıdaki bilim grupları, üniversite hazırlığını bir türlü istenilen seviyeye çıkaramıyor. Hâl böyle olunca da öğrencilerin temel liselere nakil merhalesi başlamış oluyor.

Temel liselerin ilk yılki sınav performanslarını en çok merak edenlerdenim. Dershane sürecinde öğrencilerin başarısızlığını pek sahiplenmeyen ve genelde topu okullara atan eski dershane yeni temel liselerin bu yıl nasıl bir performans göstereceklerini hep beraber göreceğiz.

Her ne kadar bu sene başında okullarından nakille gelen 12.sınıf öğrenceleri eski okullarının sevabını günahını taşısalar da yine bu sene yapılan tam zamanlı bir temel lise hazırlığı bizim için önemli.

Ama asıl olay bu yıl 9. sınıfta aldıkları öğrencilerin yaklaşık 4 yıl sonra 12.sınıfta gösterecekleri performans olacaktır.

Öğrencilerimiz kendilerini gelecekteki hedeflerine taşıyacak olan okullarında zafiyet ve ciddiyetsizlik görüyorlarsa hemen gereken tedbirleri almalıdırlar. Bundan doğal bir şey yok.

Bu ister devlet okulu olsun isterse özel bir okul ya da aşka bir temel lise, hiç fark etmez nakil hakları her zaman mevcuttur.

Gelecekte okumak istedikleri üniversite için her zaman gereken fedakarlıkları yapmalılar, bu başka bir okula yapılacak nakil hareketi olsa bile..

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)