adscode
adscode
adscode

Okul Kursları Rekabet Yaratır mı?

M.E.B çok ciddi bir şekilde Okullardaki Kurs hareketini başlattı. Hem istekleri hem korkuları var, belli..

bpelister@hotmail.com
Okullara gönderdikleri Yönerge ile yapılan bu çalışmanın amacından sapmaması için şimdiden tedbir alıyorlar.
Korkuları,  kapatılan Dershaneler yerine daha problemli; daha doğrusu onlar için problem çıkartabilme potansiyellerine sahip kumruların ortaya çıkmasını engellemek. Hafta içinde normal örgün eğitim veren okullar ayrıca Hafta Sonlarındaki bu Kursların problemleri ile uğraşmak zorunda kalacaklar.
Umarız bu da M.E.B hizmet hızını kesmez.
Çünkü kolay bir şey değil, tüm yurtta okulların dışında yeni bir Öğretim programı başlatıyorsunuz. Bunun idaresi, programı ve altyapı çalışmalarının çok dikkatli bir şekilde yapılması lazım.
Bu çalışma bize göre, M.E.B’nın Örgüt şemasında birazda ‘’ Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün’’ uzmanlık alanına giriyor gibi gözüküyor. Çünkü bu Müdürlük yıllarca, Dershane ve Kurslar ile ilgilendi ve bu konudaki tecrübesi de herkesin malumu. .
Her ne kadar   ‘’ bu kurslar Dershane değil,  ’’ diyen yönetmelik maddeleri çıksa da bu maddeler inşallah uygulanabilir. Ama eninde sonunda da tüm bu Kursları bir çatı altında toplayacak ve onlarla direk ilgilenmek zorunda kalacak bir Müdürlüğün oluşması kaçınılmaz gibi gözüküyor.
Kolay bir iş değil dedik. Çünkü her ne kadar Dershane özentisi ve prototipi olmasa da yinede mevcut sınav sistemlerinden dolayı işin doğasının bu mecraya kayması gayet normal.
Eğer bir yarış varsa ve bunun için yapılan sınav da süreli ve test usulü ise o zaman buraya gelenlerde buna uygun modeller isteyecektir.
Bu temponun sonucunda da 2-3 seneye kadar İlçeler arası Halk Eğitim Merkezleri başta olmak üzere, tüm okullar da çok sıkı bir yarışa girebilirler.
Ve bizde caddelerdeki reklam panolarında ya da okul ve Halk Eğitim Merkezleri önünde şu reklam görüntüleri karşılaşabiliriz.
’’Türkiye birincisi ……….İlçesi Halk Eğitim Merkezinden.’’
  ‘’ LYS de %99 Başarı ……….Anadolu Lisesinde’’
Ha bunların da bir çaresi var tabii ki, reklam yasağı koymak ya da herkesin ikametgâhın olduğu ilçedeki kursa gitme zorunluluğu getirmek.
Ama emin olun  ortaya çıkacak olan bu  Rekabet Özel Sektörün rekabetine benzemez , bizden söylemesi..

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)