adscode
adscode
adscode

Okullarda ki Not Adaleti

Okul Başarı puanlarının, Merkezi sınavlara eklenmeye başlandığı andan itibaren, şişirme notları ve ortaya çıkan adaletsizlikleri hep konuşuyoruz.

bpelister@hotmail.com
Özel okulların bu kadar yoğun olmadığı dönemlerde bile Devlet okulları bu tartışmamanın içindeydi. O zamanlarda küçük yerleşim yerlerinde ahbap çavuş ilişkisi içinde, büyük nüfuslu yerlerde de okul kursu ya da öğretmenin özel dersine giden öğrencilerin notlarının şişirildiği şaibeleri hep gündemdeydi.

Şimdi bunlara birde Özel Okullar eklendi. Bu konu ile ilgili birçok veliden yapılan haksızlıkları duyduk. Maalesef bende geçen günlerde bu konu ile alakalı bir olay yaşadım.

Yolda karşılaştığım arkadaşımla oradan buradan konuşurken, laf dönüp dolaşıp ortaokula giden çocuğuna geldi. Bu Eğitim dönemi başında çocuğunun kaydını devlet okulundan, özel okula aldırmış. Nedenini sorduğumda bana, Devlet okulunda her sene yılsonu ortalaması 94 ‘ün yukarısına çıkamıyordu şimdi ise 100 alıyor dedi.

Şimdi bu durumda suçlu kim?

Yıllardan beri bu suiistimalleri bilen, önlemeye çalışan ama önleyemeyen M.E. B mı yoksa etik falan demeden Haksızlık yapan Okul mu, yoksa bunu pazarlık malzemesi yaparak çocuğunu bu okula gönderen ve fitili ateşleyen Veliler mi?

Hepimiz zaafları var ama en önemlisi çocuklarımız galiba. Onların başarılı olması iyi üniversitede okuması en büyük amaç ve hedefimiz olmuş çıkmış. O zaman hedefe giden bu yolda her şey mubah mı? Üç beş not için nelerden vazgeçtiğimizin farkında mıyız acaba.

 Bu şaibelerle kazanılan başarıların bereketi var mı ya da bu işe en ufak bir şekilde dâhil olanlar ilerde bunun faturasını fazlası ile ödemeyecek mi?

Bakın gelecek yıl Dershaneler Dönüşüm programı çerçevesinde Temel Liselere dönüşecek. İşte o zaman, Devlet ve Özel Okulların yanına birde bunlar eklenecek. 9. 10 sınıflarda başarısız olmuş, sınıfını geçemeyen, zorlanan ne kadar öğrenci varsa kapağı buralara atacak.

 Ayrıca 11. Ve 12 sınıflarda Üniversite sınavına hazırlık yapan öğrencilerde bu Temel Liselere kayıt yaptırarak notların şişirilmesini bekleyecek.  

Dönüşümün etkilerini en aza indirgemek isteyen bu kurumların bazıları, öğrencilere, velilere bu yönde mesajlar vererek kayıt alma gayretine girecek.

 Çünkü her ne kadar yanlış da olsa ortalama 4 yıl vadesi kalmış sermaye yapısı zayıf olan bu kurumların ayakta kalabilmek için başka yok.

Onun için M.E. B ve ÖSYM’nin Okul Başarı Puanı olayına biraz daha kafa yorması gerekiyor. Aksi takdirde bu şaibeler ve haksızlıklar hiç bitmez.

Sonuçta da bu işte kaybeden yalnızca bizler değil aynı şekilde vicdanlarımız olur.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)