adscode
adscode
adscode

Okullardan Tercih Başvurusu Sıkıntı mı?

Son birkaç gündür Tercih başvurularını yapmak için okullara giden arkadaşlara pek yardımcı olunmadığı yönünde şikâyetler duyuyoruz.

bpelister@hotmail.com
Hatta bazı okullar kendi öğrencisi olamayan öğrencileri hiç muhatap bile kabul etmeyip geri gönderiyormuş.

Öne sürülen bahaneler ise; Rehber öğretmenimiz yok, ya da biz bu başvuruyu yapamayız şeklinde.

Şimdi mübarek gün, bize bunu söyleyen öğrencilerin yanlış bilgi vereceklerine pek ihtimal vermek istemiyorum. Ama aynı şekilde de hayatını öğrencilere adamış, bu kutsal vazifeyi yapan İdareci ve Rehber Öğretmenlerinde böyle düşüncesizce davranacaklarına inanmak istemiyorum.

Eminim ki bunlar ‘’münferit’’ olaylardır. Ama yinede tadımızı kaçırmaya yetiyor.

Hadi Büyük şehirlerde ve merkezlerde öğrencinin alternatif vardı ama ya küçük yerleşim yerlerindekiler ne yapsın. Karşısındaki insanın keyfini mi beklesin yoksa ona aşırı ricacımı olsun.
M.E. B bu konuda çok hassas biliyoruz. Tercih döneminde Üniversite adaylarına, Okullarımızda gereken yardım ve desteğin en iyi şekilde yapılması için gereken talimatı yazılı olarak göndermiştir
Zaten Sayın Bakanımız da bu konularda çok duyarlı.

Ama maalesef tüm bu uyarılara rağmen keyfi davranan idareci ve Rehber öğretmenlerimizde çıkabiliyor.

Bu öğrenciler eninde sonunda Tercih başvurularını yapacaklar o kesin. Ancak çıkartılan bu zorluklar tüm Milli Eğitim camiasının imajını da zedeliyor.

Sırf öğrenciler de değil. Çalıştığı işyerinden belli bir zaman aralığı için izin alan Üniversite adayları da mağdur oluyor.

Bürokrasi artık eskisi gibi değil bu kesin. Ama hala eski günlerde yaşayan devlet görevlilerimizde yok değil.

Bu tip mağduriyeti yaşayan arkadaşlar varsa önerimiz oralarda hiç gereksiz tartışmalar girip de morallerini bozmasınlar.  Yapacakları ilk hareket okuldaki Müdür ve Müdür yardımcısına başvurmaları.

Gereken ilgiyi onlardan da görmezlerse o zamanda yapacakları en akıllıca iş başka bir okula başvurup işlemlerini tamamlamaları.

Tüm bunlardan sonrada, yaşadıklarını bizimle paylaşıp belki biraz rahatlayabilirler. Tabii bizde tüm bu anlatılanları kamuoyuyla.

 Şimdilik yapabileceğimiz bu kadar..

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)