adscode
adscode
adscode

ÖSYM Eleştirilerinde Ayar Kaçtı?

Milyonlarca insanın gelecekleri ile ilgili tüm emeklerini değerlendirme ve sonuçlandırma merkeziyseniz çok, çok, çok dikkatli olmanız gerekir.

bpelister@hotmail.com
Nerdeyse ülkemizde yaptığı her hareketin pür dikkat izlendiği, aldığı her kararın ve uygulamanın toplumda olumlu ya da olumsuz tusunamilere sebep olduğu çok önemli bir kurum; ÖSYM..

Onun için Türkiye’de ve dünyada faaliyet gösteren özel bir şirkettin iş disiplini ile devletin güvenirliği ve adaletini en iyi şekilde harmanlamış bir yönetim organizasyonu gibi hareket etmesi gerekiyor.

Çünkü ortaya çıkan en ufak bir ihmal ya da olumsuz hareket tüm yapılan güzellikleri ve emekleri bir anda silip binlerce insanın hakkına girebiliyor.

Haklı olarak ta insanlar kendilerini ilgilendiren olaylarda ve sonuçlarda çok sert eleştirilerde bulunabiliyor.

Çünkü gelecekleri tüm bu sınavların merkezinde

Onun için ÖSYM'nin bazı yeni uygulamalar hayata geçirmesi gerekiyor.

Birkaç madde de özetlersek:

---------İlk önce sınavlarla ilgili Yeni aldığı kararların Eğitimciler, öğrenciler ve toplum nezdinde ki sonuçlarının önceden hesaplayıp ortaya çıkabilecek olumsuzlukları rapor edilmesi;

---------Mutlaka tüm sınavlardan önce sorulardan, kitapçığa, su şişelerinden, silgiye, saatinden uygulamasına kadar ön prova sınavları uygulayıp her şeyi en ince detayına kadar kontrol edilmesi;

--------Çok geniş bir bilgilendirme ve tanıtım çalışması yapılması,

--------Sınavlarda ortaya çıkan sorun ve aksaklıkları bizzat kendi personeli ile gözlemleyip, gelecekteki sınavlar için tedbirler alınması. (Empati anlamında ÖSYM ‘nin üst düzey yöneticileri bu sınavlara katılabilir).

Çünkü bizler burada canla başla görev yapan çalışanların bu kadar acımasız eleştiriyi hak etmediklerini düşünüyoruz.

Bizleri üzen asıl gerçek ise, ÖSYM’nin hata yapmasını büyük heyecanla bekleyen, niyetlerinin her zaman olduğu gibi ‘’bağcıyı dövmek olan kişilerin Eğitim camiası içinde de hiç bitmemesi.


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)