adscode
adscode
adscode

Özel Okullara Bir Şeyler Oluyor

Yıllardan beri Özel Okulların önemli bir kısmı tarafından Eğitim sistemimizin zararlı otları olarak görülen Dershaneler kapanıyor ama beraberinde hayret verici olaylarla da karşılaşmaya devam ediyoruz

bpelister@hotmail.com
Yaklaşık bir haftadan beri gerek görsel gerek yazılı basında Özel Okulların gelecek yıl Dershane modelini bünyelerine alacakları ve bir şekilde Dershane Okula dönüşecekleri ile ilgili söylemleri sıkça duymaya başladık.

Duyuyoruz ve hayret ediyoruz!

Hani bu Eğitim modeli öğrencilerin Eğitim hayatlarını mahvediyordu? Hani Öğrenciler test ile soru bankaları arasında sıkıştırılamazdı?
Hani sırf bu gereksiz yoğunluklarla öğrencilerin Hafta sonları Dershane köşelerinde heba edilip bu öğrencilerin sosyal faaliyetleri sıfıra indiriliyordu?
Şimdi ne oldu da Özel okullar tam destek verdikleri bu zararlı düşünceleri kendi kurumlarına taşımaya karar vermişler.
Artık gelecek yıl programlarını açıklarken;  şu kadar saat ek ders, etüt, soru bankaları ve yaprak testlerin yanında birde transfer edecekleri Dershane Öğretmenlerinden bahsediyorlar.
Dağıtılan eli ilanları ile öğrencilere yalnız okul dersleri değil bunun yanında ekstra Sınavlara hazırlık yapacaklarını üstelik artan ders saatleri yanında Cumartesi günlerine de ders yazacaklarını söylüyorlar.

Demek ‘’ Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner’’.
Temel Liselere dönüşen dershanelerin sınav tecrübelerinden dolayı mevcut öğrencileri bu kurumlara nakil yapmaya başlayınca işler değişti tabii ki.
Öğrenci kaybı yaşamaya başlayan, ilerki günlerde de muhtemelen bunun artmasından endişe eden Özel Okullar hemen buna göre pozisyon alındı ve çalışmalara başladı.
Aslında olması gerekende bu zaten. Bizim eleştirdiğimiz neden böyle yaptıkları değil, daha önceden bunları yapanlara kızıp gürledikleri konulara şimdi sahip çıkmaları.
Bakalım o kanal ,kanal dolaşıp  dershanelere afra tafra yapan Eğitimciler,Vakıf başkanları gelecek yıl oklularında bu modellere dönecekler mi?Eğer dönerlerse onlarda iki çift lafımız olur elbet.

Demek ki Dershanelerde bu ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkmış.

Bunun yanında bu işlerin başladığı günden beri başta Özel Okullar Birliği Başkanı Sayın Cem GULAN olmak üzere Dershane gerçeğini çok iyi tahlil eden doğru teşhis ve yapıcı telkinlerle olaylara yaklaşan çok değerli Eğitimci Yöneticilerimize de teşekkür ediyoruz.

Her zaman dediğimizi gibi bir sınav varsa ve bu sınavın yapılışı okul sisteminden farklı ise öğrencinin buna göre hazırlanmak istemesi de gayet doğaldır.
O zaman gelecek yıl Eğitim dünyamız renk getiren Temel Liselerin diğer, Özel Okullarla olacak olan rekabetine şahit olacağız.
Bakalım bu rekabet kimleri götürüp kimleri bırakacak.
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)