adscode
adscode
adscode

Rehber Öğretmenler Hiç Alınmasın, Felsefe Sosyoloji Mezunları Atanmalı

Şimdi bu cümleden sonra PDR Mezunu arkadaşların ateşi hemen yükselmiştir, ama onlardan bu yazının sonuna kadar biraz sabırlı olmalarını istiyoruz.

bpelister@hotmail.com
Yıllardan beri, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlıktan mezun arkadaşlarımızın en hassas noktası, Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının onların alanlarına müdahil olup Rehber Öğretmen olarak atanma talepleri idi.

Geçmiş yıllarda bu yönde yapılan atamaları Mahkemelere bile götürdüler.      

Bu noktadaki savunmaları ise; nasıl bir Matematik dersine Türkçe öğretmeni giremezse bizimde alanımıza bu bölümlerden mezun arkadaşlar, yetersizliklerinden dolayı atanamaz ve alınamaz. Teoride doğru ama pratikte pek öyle görünmüyor,  çünkü ülkemizin gerçekleri de ortada.

Okullarımızda ki en temel sıkıntılardan bir tanesi öğrenciler için yeterli sayıda Rehber Öğretmenin olmaması, gerçi o zaman da haklı olarak şunu söyleyecekler ’’devlet hepimizi atasın’’, ama diğer taraftan Atama sayıları da malumunuz.

Bizim söylemek istediklerimizde işte tam bu noktada başlıyor.

Ülkemizde ve Dünyada PDR mezunu olmak çok önemli ve kıymetli bir şey.

Şu anda okullarda görev yapan Rehber Öğretmenlerimizin durumu ne Allah aşkına!

Kendileri bulundukları konum ve hiyerarşik yapıdan memnunlar mı?

Meslek aşkı ile başladıkları görevlerinden kaç yılda soğuyup işleri akışına bırakıyorlar?

Öğrencilerine yeteri kadar vakit ayırabiliyorlar mı?  

Şuanda tek yaptıkları gereksiz yere verilen görevlendirmeler, seminerler, çizelgeler ve toplantılar arasında sıkışmış olmaları değil mi?

Üstüne üstlük tüm angarya işler onlara paslanıyor mu?

Tüm bun sebeplerden dolayı PDR mezunları harcanıp gitmiyor mu, tüm bunlara bir dur demek lazım değil mi?

Öncelikle yapılması gereken şey, PDR mezunu öğretmenlerimizi şu anki konum ve statülerinden çok daha iyi yerlere getirmek olmalı, önerimizde şu;

Her ilçedeki RAM(Rehberlik Araştırma Merkezleri) yeni bir statü ve kimliğe kavuşturulup PDR  ‘ci arkadaşlarda buralarda gerçek mesleki verimliliklerine ulaştırılmalı.

Ama bu yeni RAM ‘larda her anlamda,  yasa, yönetmeliklerle güçlendirilmiş gerektiğinde devletin başta kolluk güçleri olmak üzere tüm birimleri tarafından yardım alabilecek ve sözü dinlenecek bir düzene kavuşmalıdırlar.

Sırf kolluk kuvvetleri de değil aynı zamanda ilçedeki, Kaymakamlık, Belediye, Sağlık ve Yardımlaşma Fonları dâhil olmak üzere tüm birimler bu merkezin isteklerini anında karşılamalıdır, kısacası RAM’ların adam akıllı yetkileri olmalıdır. Çünkü geleceğimiz teminatı olan öğrencilerimizden daha önemli ve öncelikli hiçbir şeyimiz olamaz.

Okullarda da görevlendirilecek olan Felsefe ve Sosyoloji mezunu arkadaşlarımızda, daha henüz nasıl ders çalışılacağını bilemeyen, bir çalışma programı olmayan, motivasyonu düşük, her konuda yardıma ihtiyacı olan milyonlarca öğrenci ile ilgilensin onlara Danışman Öğretmen olarak hizmet versin.

Böylece öğrencilerin başarıları için en önemli unsurlar olan; başta ders çalışma programları olmak üzere, bu programların takibi, devamsızlık kontrolleri, düşük notlar, yaramazlık, zararlı alışkanlıklar ve arkadaşlar gibi daha birçok öğrencilerimizi kötü yönde etkileyen konulara bu Danışman Öğretmenlerimiz tarafından vakit ayrılsın.

Psikolojik durumlar ve diğer daha karmaşık olaylar da birinci derece bu işin uzmanı olan RAM’lara yönlendirilsin. Zaten bu tür problemi olan öğrencilerin sorunlarının çözümleri okullarda yapılamaz, bunun için ne yeterli vakit nede yeterli süre vardır.

Onun için Sosyoloji ve Felsefe mezunu arkadaşlarımız okullara Danışman Öğretmen olarak atanmalı, PDR mezunu arkadaşlarımız da, Mesleklerini tam olarak icra edecekleri ve de şu anki konum ve statülerinden çok daha iyi yerlerde olacakları RAM ‘larda istihdam edilmelidir.

Eminim ki, Sosyoloji ve Felsefe mezunları da yıllardan beri özel sektörde başarı ile üstesinden  geldikleri Rehber Öğretmenlik görevini, Devlet okullarında Danışman Öğretmen statüsü ile rahatlıkla yerine getireceklerdir, onlara olan güvenimiz ve inancımız tamdır.


 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    4 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (4)