adscode

Sanki Farklı Bir Eğitim Yılı

bpelister@hotmail.com
Bilmem sizlerde fark ettiniz mi çok sakin bir Eğitim – Öğretim yılı başlangıcı yaptık.
Gerçi gündemimizin birinci sırasında terör denen bir bela olduğu için kimsenin başka bir şeyi düşünecek hali yok gibi ama yine de her sene öğretmen atamaları ile başlayan curcuna okulların açıldığı ilk hafta ayyuka çıkardı.
Tüm bunların peşinden de yok Okullarına yerleşemeyenler, yok uzak yerlere yerleşenler, yok okullarda kayıt çilesi.
Her akşam haber bültenlerinde şikâyet eden Veliler, ağlayan küçükler.
Ama bu sene bu haber ve görüntülerden eser yok.
Sanki herkesin sinirleri alınmış, bir dingillik bir rahatlık.
Bilhassa bu sene ilk defa Özel okul teşvikleri ile karşılaşanlar daha bir hayretler içinde. Onlarca yıl önce  Devlet , Özel okulda okumak isteyenlere  ortalama 3.500 Tl verecek deseler herkes güler geçerdi,  ama bu da oldu işte.
Bize göre Teşviklerde tek sıkıntı bazı Velilerin beyanlarının yanlış olması. Hal böyle olunca da bu yardımı hak etmeyenlerin de bundan yararlanması.
İnşallah gelecek sene buna da bir çözüm bulunur.
Ayrıca teşvikin daha çok kırsal kesimlere ve oradaki Özel okullara verilmesi daha doğru olur diye düşünüyoruz. 
Yani yılığı ortalama 25 binlerde olan bir okulda okuyan öğrenciye verilecek 3.500 Tl lik bir yardım ona çok fazla fayda sağlamaz.Zaten bu tip vatandaşların maddi  durumuna bakıldığında onlara bu çerez parası.Onun yerine 5.000-7000 bandında bir Özel okula çocuğunu gönderen için bu yardım çok daha hayati öneme sahip.
Birde Dershanelerin kapanması ile ilgili olarak yazdığımız yazılarda Mezunlar için endişelerimizi hep yazmıştık.
 Bu konuda da aklın sesi dinlendi ve Temel Liselere bu çocukları sınavlara hazırlama hakkı verildi. Böylece bu konu ile ilgili herhangi bir kargaşa ve endişede kalmadı .
Geçen sene TEOG’daki yerleştirme problemleri bu yıl tek liste ile çözülünce 9. Sınıflarda her sene yaşanan kronik problemlerde ortadan kalkmış oldu.
Gerçi yıl yeni başladı ve insan olan yerde mutlaka problemler olur ama yine de bu yıla güzel başladık bırakında biraz bunun keyfini çıkartalım.

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)