adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Seneye O.B.P Düşmese Olmaz mı?

bpelister@hotmail.com
Şu son 5-6 yıldan beri Hükümetin iradesi ve yeşil ışık yakması ile ÖSYM tarafından birçok devrim niteliğinde kararlar hayata geçirildi. Bize göre bunlar içinde en önemlileri; Alan ve Katsayı farklıklılarının ortadan kaldırılmasıydı.

Vatandaş olarak bizlerin en doğal haklarından bir tanesi de herkes istediği bölümde ve Üniversitede okuma özgürlüğüdür.

Bilhassa 90 yıllardaki baskıcı ve zorlayıcı uygulamalardan bu zamanın öğrencileri çok çekti. Bu öğrenciler o zaman ki başarı sıraları ile şimdi çok rahat bir Mühendislik, Tıp, Diş Hekimliği, Hukuk ve Öğretmenlik bölümlerinden bir tanesini kazanma şansı yakalayabilirlerdi.

 Ancak nerdeyse soruların tamamına yakınını yapsalar bile önlerine engel olarak çıkartılan Katsayı ve alan kısıtlamaları yüzünden çok düşük ve istemedikleri bölümlere yönlendirdiler ve buralarda okumak zorunda bırakıldılar.

Bazıları çok çalışıp iki yıllık fakültelerden Dikey geçiş hakkını kovaladı bazıları da yurtdışı maceralarına atılmak zorunda kaldı.

Ama tüm bu zorlama ve kısıtlamalar artık tarihe karıştı.

Ancak bize göre son bir şey daha var.

Hala uygulamada olan, öğrencinin bir Bölüm kazandığının da gitse de, gitmese de ertesi yıl girdiği sınavda O.B.P ‘sinin yarıya düşürülmesi.

Bu uygulama hayata geçirildiğinde düşünülen gerekçeler belki o zamanın şartları için gerekli olabilirdi.

Ya da en azından şu anda bile gerekçe olarak gösterilebilecek olan, öğrencinin tercihlerini yaparken iki kere düşünmesini sağlamak ve gelecek yıl ilk defa sınav gireceklere biraz daha fazla avantaj.

Ama eski şartlar artık yok.

Artık çok fazla Üniversite ve çok fazla bölüm var. Bu yıl 50 bine yakın gözüken kontenjan boşluğu, kayıt olmayacaklarla beraber 100 binleri bulabilir.

Birde bunların için de OBP den dolayı mecbur kayıt yaptıranlarda var.

Şu anda O.B.P düşmeyecek kuralı getirilse, inanın Eylüldeki Üniversite kayıtlarında vazgeçeceklerle bu sayı belkide 150-200 binlere ulaşır.

Bu da Üniversiteler için bir kriz demek aslında. Bizde şu anda bu sıkıntıların olmasından yana taraf değiliz, bizim isteğimiz bu yıl değil de gelecek seneden itibaren bu kuralın kaldırılmasının düşünülmesi.

O zaman herkes planlamasını ona göre yapabilir.

Çok dinamik bir zamanda yaşıyoruz ve kişilerin Tercihleri devamlı değişiyor.

Birde bunun üstüne bizim öğrencilerin araştırmadan, planlama yapmadan ne olursa olsun bu yıl gideyim anlayışı eklenince, her sene yerleştirme sonuçlarından sonra ortaya çıkan ‘’Mutsuz Öğrenci’’ sayısı hızla artıyor.

Ve bu çocuklar, gelecek yılki puan kayıplarından dolayı belki de istemeye, istemeye o bölümlerde okumaya gidiyorlar. Yapılacak olan bir değişiklikle buna bir son verebiliriz.

O.B.P ile ilgili düşüncelerimiz bunlar, tabii her zaman olduğu gibi son karar yine ÖSYM’nin.
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)