adscode

Sorular, Sınavın Namusudur.

Yıllarca Dershane ve Yayın sektöründe yapılan işin ciddiyetini hassasiyetini, önemini anlatmak için kullanılan bir sözdür bu.

bpelister@hotmail.com
Nitekim bu sözün hakkı verildiği için bu kurumlar öğrenci gözünde hak ettikleri takdir ve güveni kazanmışlardır.  

Bu sözü en son yılların duayen Eğitimci –Yazarı Sait GÜRSOY’ UN gazetedeki köşesinde gördüm.

Sait Bey ve bizim gibi birçok Eğitimcide TEOG ve LYS deki soru iptal ve yanlışlarını kabullenmekte zorluk çekiyor.

Tüm Türkiye’nin takip ettiği, birçok öğrenci için hayatın virajı denilen bu sınavlardaki bu hata zinciri en sakin Eğitimciyi bile isyan ettirir hale gelmişse, demek bıçak kemiğe dayanmıştır.

Bir küçük dershanenin bile yaptığı sınavlarda gösterdiği ciddiyet ve dikkati, devletimizi en seçkin kurumlarında neden göremiyoruz acaba? 

Bir yıl boyunca toplasan 300–400 soruyu geçmeyecek bir TEOG ve YGS-LYS maratonunda soru iptal etmek sözün bittiği yerdir.

Bu soruları hazırlayan komisyonlardaki öğretmenler ya da akademisyenler derhal hesap vermeli ve hemen hemen her sene tekrarlanan bu skandallar artık sone ermelidir.

Ayrıca TEOG yerleştirmelerinde hala inatla devam ettirilen yüzdelik dilimi yerine, geçen seneki başarı sıralarını verilmesi uygulamasına da acilen geçilmelidir.

 Lütfen öz eleştiri, lütfen istişare, lütfen bu mesleğin ustalarının fikirlerine saygı,  yoksa birkaç kişi yüzünden dev gibi kurumların itibarları yerle yeksan oluyor..

 

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)