adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

TED Genel Başkanı İşi Çözmüş

bpelister@hotmail.com
Yıllardan beri basından ve görsel medyadan takip ettiğim Sayın TED Genel Başkanı Selçuk PEHLİVANLI, ‘’Dershane sistemi Türkiye çok zarar verdi’’   şeklinde bir cümle kullanmış
Tarihe gömülen Dershanelere argo tabirle söyleyecek olursak son kez de olsa yine giydirmiş.

Argo kullanmak bizim işimiz, nede olsa beyefendinin tabirine göre yıllarca Dershane denen Zaralı bir illette çalışıp genç dimağları ve koca ülkenin Milli Eğitim hayatının canına okumuşuz.
Hal böyle olunca da zarafet, beyefendilik, çağdaşlık, ülkeye hizmet bu arkadaşlara diğer tüm olumsuzluklar biz Dershanecilere yakışır.

Yılarca Dershaneler ile ilgili açıklamaları yutkunarak izledik, şimdi zaten Devletimiz bir karar almış, herkes bunu hazmetmiş, Dershaneler dönüşüyor iş olmuş bitmiş,  kalkıp ta, kendi kolejinin açılışında ‘’Dershane sistemi Türkiye zarar verdi ‘demekle bu beyefendi neyi hedefliyor acaba.

Bu sektöre 40 yılını vermiş insanları, kurumları neyle suçluyor? Buralarda yazılan destanlardan, başarı hikâyelerinden, samimiyetlerden ve yılara dayanan vefalardan hiç haberi var mı?
Kendisi çok büyük bir Eğitim Vakfının başkanı olabilir, bu Vakıf belli sayıda burslu olmak üzere birçok öğrenciyi büyük rakamlara çok güzel şartlarda da okutuyor olabilir, bunlar güzel hizmetler.
Ama ya peki ülkemizin diğer çocukları ne yapacaktı.

Dershaneler her yerde vardı. En sosyetik semtlerden tutunda en varoşlara kadar, bu ikisinin bile farkını tam olarak anlayamamışsınız.

Ortalama 60–70 kişilik sınıflara eğitim gören, anne babaların çırpındıkları hayat mücadelesinden dolayı çocuklarının geleceğini bile düşünmeyecek yoğunlukta olduğu, gittikleri okullarda öğretmen kadrosunun yarınsın ücretli üniversite mezunu ya da meslek yüksek okulu mezunlarının oluşturduğu bu çocukları, kim topluma ve hayata tutunmalarında destek olup onları birer meslek sahibi yapacaktı.
Ha en güzel Özel okullara ya da Fen Lisesine bile gidip yine Dershanelere gidenlerde vardı, onun cevabını da sizler biliyorsunuz zaten.

Dershane sektöründe çalışan, emek veren binlerce öğretmenimize, bu kuruluşların açılmasında sermayesini, geleceğini koyan müteşebbislerimize buradan saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Yalnızca onlara değil ülkemizin Eğitim harcına en ufak bir katkısı olan herkese de minnettarlığımı bildiriyorum.

Kim ne derse desin bu işinde hakemi yine öğrencilerdir.

Dershanelerden sınavlara hazırlanan, ders eksiklerini kapatan ve birer meslek sahibi olan öğrencilerdir. Onlar her şeyin farkında ve onlara göre ‘’vefa bir semtin adı değil’’.

Dönüşen dershaneler inşallah  bu ülkenin eğitim hayatına yeni biri dinamizm, yeni bir soluk getirerek bu görevin ve sorumluluğunda üstesinden gelecekler.

Ayrıca ‘’Dershane Sisteminin’’ bu ülkeye neler verdiğini her zaman ve her yerde anlatır ve tartışırız, bizim için hiç fark etmez.

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)