adscode
adscode
adscode

Temel Liseler Dikkat!

Temel Liseler sınıfta kalan öğrencilerin can simidi haline getirilmemeli.

bpelister@hotmail.com
Eğitim hayatımızda 1. Yılını dolduran Temel Liseler ilk mezunlarını veriyor. 

Artık sosyal paylaşım sitelerinde onlarında Mezuniyet Balosu resimlerini görüyoruz. 

Asıl önemlisi Temel Liselerden öğrenciler de, veliler de, öğretmenler de, Bakanlığımız da memnun.

Her ne kadar bu işi layığı ile yapıp kendine verilen misyonu en iyi şeklide sürdürme gayretinde olanlar var ise de her sektörde olduğu gibi bu sektörde çürük elmalar çıkmıyor değil.

Sene başındaki yazılarımızda söylemiştik; Temel Liseler bu yıl çok dikkatli ve özenli olmanın dışında eğitim hayatımızın etik kural ve kaidelerine de çok dikkat etmek zorundalar çünkü mevcudiyetleri için bunlar temel şart. 

Aksi takdirde zaten Temel Liselere ön yargı ile bakan yaptıkları işi küçümseyen, sadece tabelalarında lise yazan kurumlar olarak gören ve bu yönde algı yaratan birçok kişi ve kurumun ekmeğine yağ sürmüş olurlar. 

Çünkü bu liselerin ortaya çıkmasından rahatsız olanların temel sıkıntısı bu kurumların sınava yönelik geçmişleri ile izledikleri fiyat politikaları ve öğrenci memnuniyetine verdikleri önemden kaynaklanıyor bu da beraberinde sıkı bir rekabeti getiriyor.

Maalesef rekabetin olduğu zeminde de her şey mubah olabiliyor.

Onun için Temel Lise sahibi ve yöneticilerinin diğer Temel Liseleri de zora sokacak aynı zamanda tüm bu kurumların imajını bozacak tutum ve davranışlara girmemesi lazım.

Bunların en başında ve en tehlikelisi olanı da, Temel Liselerin sınıfta kalan öğrencilerin can simidi haline getirilmesi olur. 

Eğitim camiasında 8 zayıfta olsa, 9 zayıfta olsa ‘’Temel Liseye kaydını aldır geçersin ‘’  algısını sakın ha oluşturmayın.

Okulların kapanmasına son 2 ay kala sırf size sınıf geçmek amacı ile gelenleri bünyenize katmayın, bu konuda prensipli olun.

Aksi takdirde sonunuz aynı Akşam Liselerine benzer ve üç beş sene içersinde kapatır gidersiniz.

Bundan böyle sizin öncelikli rakibiniz diğer Özel okullar ve devlet liseleridir.

Yeni yeni açılmaya başlayan ve Dershanelerin devamı olarak görülen Özel Eğitim Kursları değil.

12'nci sınıf dışında sizlere çok özel bir imkân olarak verilen mezun gruplarını da zaten en iyi şekilde sınavlara hazırlıyorsunuz ama 9'uncu 10'uncu sınıf öğrencilerini sakın ihmal etmeyin.

İşte o zaman ayakta kalır ve yolunuz devam edersiniz.

Aksi takdirde hayatınız boyunca göremeyeceğiniz bir fırsat olan ‘’Özel Okul ‘’ maceranız yok olur gider.. 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)