adscode
adscode
adscode

Üniversiteye Girişte Devrim Gibi Kararlar

Eğitim Ajansı Başyazarı Sayın Abbas GÜÇLÜ'nün, YÖK Başkanı SARAÇ ile yapmış olduğu söyleşi tam bir bomba etkisi yaptı.

bpelister@hotmail.com
YÖK Başkanının dile getirdiği yenilikler içersinde bize göre en önemli olanı ve daha henüz çok fazla kişinin kavrayamadığı ’’Üniversite Sınavlarında Taban Puan’’ uygulaması açıklaması idi.

Yani bu cümlenin açılımı şu, bundan böyle her barajı geçen ya da parası olan istediği bölümde okuyamayacak.

Demek Üniversiteler  kendilerine gelen öğrencilerin alt yapısının çok zayıf olduğu kanaatine vardı, Günaydın..

Devamlı söylüyoruz, her barajı geçen nasıl bir Üniversite okur ya da Avrupa da ya da Amerika’da kılı kırk yararak kazanılan bölümler Türkiye’de nasıl sepetten çıkar gibi kazanılabilir.

Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan sonuçlar ne peki.

En son görüştüğüm mesleğinde duayen olmuş bir Avukat arkadaşım çok ağır bir ithamda bulunmuştu, Hukuk Fakültesini bitirmiş ama daha henüz doğru dürüst Dilekçe bile yazamayan Avukatlar var demişti.

Ayrıca, Payda eşitlemeyi bile bilmeyen sırf 200 lü puanları aldı diye ya da bir Vakıf üniversitesini kazandı diye Mühendislik okuyan binlerce öğrenci yok mu?

Zaten Özel sektör son 3-5 yıldan beri ciddi olarak bir Üniversite ayrımı yapmaya başlamış istihdam edeceği personeli buna göre almaya başlamıştı.

Örneğin Hukukta ki tercihleri başta İstanbul olmak üzere, Ankara ve İzmir deki Devlet Üniversiteleri, Mühendislikteki Tercihleri ise Teknik Üniversiteler arasında idi.

Demek ki artık bıçak kemiğe dayandı, buda demek oluyor ki bundan böyle Üniversite sınavları çok daha çetin geçecek.

En önemlisi artık terlemeyen öğrenciler ne köklü bir üniversitede okuyabilecekler ne de adam gibi bölüm kazanabilecekler.


 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)