adscode
adscode
adscode

YGS'ye Doğru Yazı Dizisi -4

Son Taktikler ----Fizik ---

bpelister@hotmail.com
 

Tüm sınavların en korkulan derslerinin başında gelen Fizik için Ünsal Temel Liseleri Fizik Öğretmeni Nur TUNÇ hocamızdan çok önemli uyarılarla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Umarız her zaman önyargıda birinci olan fizik için fikriniz değişir.

Merhaba Arkadaşlar

Bloom Taksonomi’sine göre bilişsel davranış süreci sırasıyla; bilgi, kavrama, uygulama, analiz, sentez ve değerlendirmedir.

Bireylerin “vektör” konusuyla ilgili kitaptan edindiği teorik kısım, ilk basamak olan bilgiye örnek olabilir. Bilgi beraberinde kavramayı getirir ve ardından uygulama basamağı gelir. Uygulama, tahmin edebileceğimiz üzere soru çözme kısmıdır.

Her zaman belirttiğim gibi, fizikte çok çok soru tarzı görmek karşılaşılan her yeni durumda hangi yolu izleyeceğimizi kestirebilmek adına bize katkı sağlar. “Vektörün büyüklüğü artarsa bileşke büyür, ya da vektörlerin arasındaki açı artarsa ortaya çıkacak durumları – sonuçları tahmin edebilme, yeni durumları düşünüp olası durumlara çözüm bulma analiz – sentez aşamasına örnek verilebilir. “

Vektörler günlük hayatta şu kısımlarda kullanılır, şu konuda vektör bilgisini bilmek gerekir” denilen kısım da değerlendirmeye örnektir.

Bilgilerimizi işlevsel hafızaya atmak, bilgiyi kalıcı hale getirmek demektir. Öğrenme bu şekilde daha sağlam bir şekilde gerçekleşir.

Başarmaya sayılı günler kala, bu zorlu süreçte elinizden geleni yaptınız, yapmaya da devam ediyorsunuz sevgili öğrenciler.

Hedeflerinizi gerçekleştirmenin ilk basamağı olan YGS sınavı için bilgi dağarcığınız artmaya devam ediyor.

Kalan şu günlerde, süreli bir şekilde bol bol soru tarzı görmek, bunun için de alan denemeleri çözmek ve çıkmış sınav sorularına odaklanmak en doğrusu olacaktır.

Bu sayede geliştirilmeye açık alanlarınızı tespit edip, konu eksikliklerini soru üzerinden tamamlamak yararınıza olacaktır.

Bunun yanında kaygı düzeyinizi azaltmak adına küçük yürüyüşler, zaman kontrolü sağlayarak akranlarla görüşme, rahatlama adına yapılan okuma saatleri yapmanızı da tavsiye ederim.

Hedefinizi gerçekleştirdiğinizi hayal edin, bunun sizi ne kadar mutlu edeceğini hissetmeye çalışın, bu sizi daha azimli ve problemlerin üstesinden gelebilir hale getirecektir.

Unutmayın, verilen hiçbir emek karşılıksız kalmaz. Şimdiden başarılar…
NUR TURUNÇ

ÜNSAL TEMEL LİSELERİ

ARNAVUTKÖY KAMPÜSÜ

FİZİK ÖĞRETMENİ


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)