adscode

YGS'ye Doğru Yazı Dizisi -6 Son Taktikler ----Kimya ---

YGS sınav öncesi Ünsal Temel Liseleri öğretmenlerimizin sizlere vereceği taktikler devam ediyor. Bu gün Fen bölümünden Kimya var, yazıda emeği olan Kimya Öğretmeni Eda KARAGÖZ hocamıza teşekkürler.

bpelister@hotmail.com
Sevgili Öğrenciler;
YGS maratonunun sonuna doğru gelirken Kimya dersi için nelere dikkat etmeniz noktasında sizlere ipuçlarım olacak. O halde başlayalım.

Uzun zamandır sınava hazırlanıyorsun.
Ya gerçekten çalıştın hakkını vererek, ya da çalışmadığını düşündün. Artık bu duruma takılma ve ne olursa olsun motivasyonunu yüksek tutarak, yapabileceklerine odaklan.
Nasıl mı? Sen de biliyorsun ki YGS Kimya soruları en rahat yapabileceğin sorular.
O halde olumsuzlukları aklımızdan çıkarıp bardağa dolu tarafından bakacağız.
Öğrendiğimiz konulara olan hakimiyetimizi kaybetmeden özet noktalarımıza göz atacağız.
Bağlar, kimyasal değişimler, atomun yapısı, periyodik cetvel, madde ve özellikleri konularını öğrendikten sonra mantık kurarak hatırlanabilecek konulardır.
Çözünürlük, mol kavramı, gaz sorularını zor diye nitelendirme ve kendine güvenerek yapabileceğine inan.
Yapılan müfredat değişikliliği ile eklenmiş olan ‘ Endüstri ve Canlılarda Enerji ’ konusundan soru gelmesi muhtemel.
Bu sebeple bu konuya da göz atmalısın. Yapabileceğin kadar kolay soru gelecek göreceksin.
YGS Kimya çalışırken ve tabi ki LYS Kimyayı da unutmayarak azda olsa bu süreçte zaman ayırmalısınız.
Konulara göz atmanın ardından her gün en az 2 Kimya denemesi çözmelisin. Tabi ki her denemede zamanı kontrol etmelisin. Ve asla zamanın seni yönetmesine izin vermeden zamanı sen yönetmelisin. Deneme çözmek dikkatsizliğinizi minimuma pratikliğinizi maksimuma çıkaracaktır.
Tek ders denemeleri dışında mutlaka genel deneme her gün çözmelisin. Peki, ne zamana kadar deneme çözeceğim sorusunu sorduğunu duyar gibiyim! Kendini en iyi tanıyan sensin. Son güne kadar çalışacak mısın yoksa 2-3 gün kala bırakacak mısın bunu da sen biliyorsun o sebeple lütfen kendini dinle ve öyle karar ver. Hangisi seni mutlu edecek ve gönlün rahat olacaksa onu yap.
Çok önemli bir ayrıntıyı da eklemek gerekirse mutlaka son 5 yılın çıkmış sorularını çözmelisin. Özellikle kimya dersinin son yıllarda çıkmış sorularına baktığında göreceksin ki zorlanmadan bu işin üstesinden geleceksin. Sürekli kendine YGS kimyanın seni zorlamayacağını söyle ve kendine olan güvenini kaybetme. Ama işi yinede şansa bırakmamak adına çözdüğün denemelerde boş ve yanlış sorularına dönüp sorgulama yap. Hatta tablo oluştur her deneme sonucunu yaz. Gün gün yükselişini göreceksin. Çünkü sana en güzel başarmak yakışıyor.
Her zaman şunu da unutma ki bu maratonda sınavın asıl önemli olan tarafı bitişe az mesafe kaldığı bugünlerdir. Çünkü bu dönemde ne yapacağını iyi planlayanlar hem fark atar hem de sınava daha özgüvenle girerler.
Aileniz, öğretmenleriniz, sevenleriniz sizlere güveniyor. Bizim sizlere güvendiğimizden çok siz kendinize güvenmelisiniz. Sizlere hayran olan aileniz, sizlere dua eden hocalarınız ve sizden yarınları bekleyen memleketiniz var. Var olun, yar olun, yanınızdakine dost olun.
Kimya dersinde hakkedenin 13 net yapması dualarımla hepinize başarılar diliyorum.
Allah yar ve yardımcınız olsun.
Eda KARAGÖZ
ÜNSAL TEMEL LİSESİ
GAZİOSMANPAŞA KAMPÜSÜ KİMYA ÖĞRETMENİ

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)