adscode
adscode
adscode

​YÖK’ün Sınav Ayarı

bpelister@hotmail.com

YÖK ‘ün yeni aldığı kararlar çok konuşulacağa benziyor. Tabii ki bunlar içersinde en dikkat çekici olanları Taban Puan Uygulaması, Kadrolu Öğretim elamanlarının sayıları, Üniversitenin başarı yüzdelerinin Kılavuzda gösterilmesi.

Bu kararların hayata geçirilmesinin asıl nedeni hem Üniversitelerin hem de Öğrencilerin disiplinize olmasını sağlamak.

 YÖK’ün bu konudaki açıklaması da manidar ;’’ toplumda Üniversitelere karşı olan Sosyal Baskıyı artırmak’’.

Çünkü işin ucu hakikaten kaçmıştı. Hem bazı Üniversitelerin hem de öğrencilerin artık kendilerine bir çeki düzen vermesi gerekiyordu. Başarı, motivasyon ve yeterliliği olmayan bunun yerine sırf tabelası olan bilim yuvaların olmaması ve tüm bunların yanında Üniversiteyi hakkeden öğrencilerin ortaya çıkarılması,  işte alınan bu kararlar onun için çok önemli.  

Böylece Üniversiteler başta akademik kadroları olmak üzere birçok şeyi gözden geçirmek zorunda, ayriyeten öğrencilerde çok çetin bir hazırlık sürecine girmek zorunda.

Her zaman dediğimiz gibi insanoğlu hep en iyisini en güzelini ister ama tüm bunlar içinde bir bedel öder, işte yine öyle olacak. Öğrenciler istedikleri bölüme girmek için önce taban puanları alacaklar sonrada Kılavuzlardaki göstergeleri en iyi olan Üniversiteleri seçecekler, böylece herkes hak ettiğini alacak.

Peki, bunun sonunda ne olacak, kızışan rekabetin yanında birde potada kalma çabasına giren öğrencileri neler bekliyor acaba.

Çünkü bu yılsonunda Dershanelerin kapatılması ile gelecek yıl Üniversite Hazırlığın sil baştan yapılandırıldığını biliyorsunuz.

O zaman öğrenciler tüm hazırlıklarını Okullarda, Temel Liselerde, Okul kurslarında, Halk Eğitimlerde mi yapacak, yoksa buralarda umduğunu bulamayanlar Özel ders merkezlerine mi koşacak?

Onun için yukarda saydığımız tüm bu kurumların gelecek yıl çok iyi plan ve organizasyon yapması lazım. Aksi takdirde bilhassa çok zayıf okulların öğrencileri hiçbir yeri kazanamama ya da kimse tarafından rağbet görmediği için en sıkıntılı Üniversite ve Bölümlere gitmek zorunda kalabilir.

Bu sene hazırlanan arkadaşlarımızda tüm planlarını buna göre yapsın. Ve daha henüz yarış bitmemişken bu yılki YGS-LYS’ ye tam anlamı ile asılsınlar.

Yoksa seneye işler zorlaşabilir, bizden söylemesi..

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)