adscode
adscode

Ağrı’da Bir Köy Var Uzakta…

“Bir çocuk değişir, dünya değişir. HADİ!”

damlaaktan@gmail.com
Bu ne ilham verici ve ne kadar insanı umuda çağıran bir slogandır. İnsanı okumaya başladığı anda gülümseten kelimeleri biraraya getirmek, sanatçıların ve yüreği bir başka çarpanların işi sanırım.

Eğitim, insana değer katan bir şey diyoruz sıklıkla… Peki o eğitime ulaşamayan kaç çocuk, kaç yürek var farkında mıyız hepimiz?

Onlar farkında olanlardan…BRM- Boğaziçi Üniversitesi ve Robert Koleji Mezunlar Derneği üyeleri önderliğinde, hayırsever insanlar tarafından desteklenen ve 4 köy okuluna hayat vermiş çok güzel bir proje karşınızda…
Ağrı Tezeren Köyü Okul Projesi…

Bilmeyenlerimiz için açıklayalım. Tezeren, Ağrı ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Benim bu satırları yazdığım batı coğrafyasının, içinde yaşadığımız ülkeye göre öteki ucu.

Başka bir hayat… Kışın daha soğuk, yazın daha sıcak bir hayat. Bizlere göre katlanılması belki daha zor, belki de daha mutlu başka bir hayat… Başka, ama ayrı değil…

Ağrı dağının eteğine uzanmış, kente 15 km uzaklıkta yaşayan bu şehir, bizim gibi çocuk olamadan büyüyenlerin, daha küçücükken ağır hayat koşullarıyla yüzleşenlerin, sıklıkla sanattan uzakta büyümek zorunda kalan ve hayat mücadelesine çok daha erken başlayan çocukların şehri…
Kardan oyuncak, çatılardan gökyüzü, sıklıkla sınırlardaki silah seslerinden ninni türeten çocukların şehri…

Ama onlar bizden… Onlar biz gibi, onlar bizim gibi…Hatta ve hatta, onlar biz…Çünkü ayrı değiliz, biriz…

Okumak nasıl bir çocuğun hakkıysa, Tezeren Köyü’ndeki çocukların da hakkı kitaplar… Onların da hakkı yaşamak, öğrenmek, öğretecek birşeylere sahip olabilmek.

Projeye sağlanan destek ile bugüne kadar 4 köy okulu kurulmuş. Şimdi beşincisinin yapımının başlatıldığı projede, en büyük destek yine sanatçılardan ve toplum gönüllülerinden geliyor.

Projeye en başından beri ilham perisi olan ve bugüne kadar projeye gönüllü destek veren, değerli sanatçı, besteci ve piyano virtüözü Anjelika Akbar, bu projeye ve 5. Köy okuluna da can vermek için tekrar sahne alacak.
23 Ekim 2014 tarihinde 20:00’da İstanbul Fulya Sanat Merkezi’nde Anjelika Akbar’ın önderliğinde gerçekleştirilecek konserde sanatçıya etno-müzikolog ve onlarca müzik aletine hakim olan multi-müzisyen Tolga Ünaldı ile Türkiye'nin en genç keman virtüözü Muhammed Yıldırır da eşlik edecek ve tüm gelir Tezeren Köyü’ne okul yapılması için başlatılan kampanyaya aktarılacak.

Sanat hatırlatır… Sanat geliştirir… Sanat yaşama umudu verir… Sanat birleştirir…

Ağrı’da bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür…Ve tıpkı Rengin Sakaoğlu’nun da dediği gibi… “Bir çocuk değişir, dünya değişir. HAYDİ!”

Bir bilet de sen al, bir çocuğa yaşam hakkı da sen tanı…

Etkinlik biletlerine biletix’den ulaşabilirsiniz.

Birlikte daha çok olalım…

Sevgi ve müzikle, hayatla kalın…

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
Milyonluk haber: 9.05