adscode

Bİ PARÇA PLASTİK: BEKLENMEDİK BİR AİLE ÖYKÜSÜ

damlaaktan@gmail.com
“Anne-Baba ve Çocuk’tan kurulu mükemmel aile, bir gün evlerine bir yardımcı almaya karar verir. Ve olaylar beklenmedik yoksa beklendik miydi, işte bi şekilde gelişir...” diyor Hemzemin Tiyatro ve izleyicileri beklenmedik, biraz komik, bolca merak uyandıran ve kafa karıştıran bir aile öyküsünün içine davet ediyor.


Yönetmenliğini Sündüz Haşar’ın, yönetmen yardımcılığını Gözde Kısa’nın ve proje koordinatörlüğünü başarılı oyuncu Damla Sönmez’in üstlendiği Bi Parça Plastik isimli oyunda, Süreyya Güzel, Rıfat Şungar, Hare Sürel, Erce Kardaş ve Ushan Çakır başrollerde karşınıza çıkıyor.

Genç kuşak yazarların en önemlilerinden olan Marius von Mayenburg’un Stück Plastik/Bir Parça Plastik adlı oyunu, Berlin’de oyunun yazarı tarafından sahnelenmiş. 1994-98 yılları arasında Berlin Sanat Yüksekokulu’nda “Oyun Yazarlığı” eğitimi alan Marius von Mayenburg’un eserleri alışılmışın dışında içerikleri barındırıyor ve izleyiciyi felsefi içerikli sayılabilecek bir kurguyla içine dahil ediyor. “Sınır havalı değildir. Vücudun ve zihnin ve nefsinin arasına bir sınır konulmamalı, bu daha havalıdır” diyerek, Bi Parça Plastik’le sizi başka bir dünyaya kısa ve büyülü bir yolculuğa çıkartıyor.

İstanbul merkezli Hemzemin Tiyatro ekibi, bu günlerde Berlin dışında, Paris, Stuttgart ve Krakow’da da seyirci karşısında olan yazarın oyununu başarıyla sahnelemiş ve Türk seyircisiyle buluşturuyor. Şanslıyız bence, çünkü bugünlerde yabancı eserleri başarıyla sahneleyen ekiplere çok ihtiyacımız var ve Hemzemin Tiyatro ekibi bunu bizler için hayata geçirmiş.

Hemzemin Tiyatro, dünyayı, sınırsız, ayrımsız, tanımsız, eşdeğer gören bir grup arkadaşın kurduğu, temel amacı farklılıkların karşılaşma zemini olan bir sanat ortamında sanatı insanla, insanı tiyatroyla buluşturmak olan ve alanında ekol olmaya aday bir tiyatro. Ushan Çakır, Rıfat Şungar, Süreyya Güzel, Damla Sönmez ve Sündüz Haşar tarafından kurulan tiyatro, onların deyimiyle estetik ve içerik açısından zamanın ruhunu içinde taşıyan bir tiyatro olmayı hedefliyor. Aynı zamanda her gruptan, her coğrafyadan insanı içine alan oyunları oynamayı, farklı sanat anlayışlarını, yeniliklere, deneysel çalışmalara açık bir tiyatro topluluğu olmayı amaçlıyorlar.

Erce Kardaş tarafından çevrilen ve ekibin ilk tiyatro oyunu olan Bi Parça Plastik’in bir enstelasyon olarak tasarlanan dekoru Başak Özdoğan’a ait. Kostüm tasarımı Hare Sürel tarafından yapılan oyunun müzikleri Çağrı Beklen imzalı... Son yıllarda televizyondaki başarılı performansları ile adından sıkça söz ettiren Ushan Çakır ise oyunun hem ışık düzenlemesini yapmış hem de baş rollerinde yer almış.

Dünyanın koşturmacasında ve günlük hayatın hızında hepimizin özlediği aile ortamlarını ve ailenin içinde bir yardımcıyla hayatınıza karışıveren sürprizleri sahneye taşıyan bu güzel ekip 6-7-21-22-30 Nisan tarihlerinde DasDas’ta sahne alacak. Oyunun biletlerineBiletiva’dan ulaşabilir. Haydi siz de geç kalmadan bu şahane, sıcacık aile öyküsünü izleyerek kendinize güzel bir ödül, oyunculara kalbinizin ışığını ödünç verin. Çünkü tiyatro birleştirir, çünkü tiyatro iyileştirir...

Bilet satışı: https://www.biletiva.com/event/G4197

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)