adscode

BİTMEDİK, BİTMEYECEĞİZ ATAM

Bir daha dünyaya gelecek olsam, yine seni severdim. Bir daha 35 yaşına gelsem, yine izinden giderdim. İzmir’in bütün dağlarındaki çiçekler solsa, açan bir çiçek görsem senin ışığın derdim. Yeryüzünün bütün kentleri yerle bir olsa, tek bir kentte başlayan bir yaşam savaşında senin izin var derdim.

damlaaktan@gmail.com
****

İnsana inanmayı, insanı sevmeyi, erdemlerin görünmeyen yüzlerini suretinden öğrendik Atam.

****

Şimdi basamıyorsa düşman ayağı hala bu toprağa, yıkılmıyorsa tüm sarsıntılara rağmen kurduğun kale, küllerinden her gün her an her salise yeniden doğan bir çocuk varsa dünyaya nefesinle, ruhunun kudretindendir.

****

Bir ağacı kesmeden bina inşaa etmeyi, ilk kez kıyılan bir nikahta kadının sağ yamacındaki yerini, alfabenin kutsal harflerini, umudun sahiplenilen onlarca çocuk kalbinde olduğunu hep senden öğrendik biz.

Ölmeden bitti dememeyi, el uzatılan birine yüz çevrilmeyeceğini, inandıkça büyüyen tüm güzellikleri öğrendik senden.

Sanatın vazgeçilemez büyüsünü, sanatçının alnında ışığın ilk parlayan kişi olduğunu, düşmanlığın insanlığın başladığı yerde bittiğini, yardım etmenin sihrini hep senden öğrendik.

Belki sen uyurken öğrendik, ama senden öğrendik tüm öğrettiklerimizi dünyaya.

****

Seneler önceydi. Bir 10 Kasım sabahı üniversite bahçesinde düzenlediğimiz törende, bir kız hüngür hüngür ağlıyordu. Yanına gittim. “İyi misin?” dedim çekinerek.

“Değilim hocam, değilim, ben onu çok özlüyorum!” dedi hıçkırıklara boğularak.

Nasıl sakinleştireceğimi şaşırdım önce. Sonra ağzımdan istemsizce şu sözler döküldü.

“O seninle, benimle, senin benim aldığım nefesle yaşıyor. Unutulmuyor.”

****

Şimdi o bir çift mavi gözü unutursam kalbim kurusun. Çünkü unutmak, ölümün son durağı değil, insan kalbinin bittiği yerdir. Açan çiçekler gibi, her gün yeniden doğan güneş gibi, dönmeyi bırakmayan dünya gibi.... Biz de...

Bitmedik, bitmeyeceğiz ATAM.

Ruhun şad olsun.


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)