adscode

Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar

İşte bahsetmekten keyif alacağım yeni bir tiyatro oyunu...

damlaaktan@gmail.com
Sanat yaratıcı olmaktır ya, işte tam da buna uygun bir isim bulmuşlar oyuna...

Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar” Facebook hesabımdan davet aldığım, henüz ilk seferde dikkatimi çeken oyun isimlerinden biri oldu. İzmir’de yaşadığım için gitme şansım henüz olamadı ama ba- Disiplinlerarası Sanat Topluluğu'nun bu tek kişilik tiyatro oyunu hayliyle ilgimi çekti.

  

Girişi küçük bir bahçeye açılan bir evde kalıyoruz burada. Üst kattaki komşularımız çok yardımcı oluyorlar. Annemi yalnız bırakamıyoruz evde, bazen onlara emanet ediyoruz. [...] Ben iyiyim, Paris’e ilk gittiğim gibi değil, kendimi idare edebiliyorum. Türkiye’den gelen bir öğretmen arkadaşımız çok yardımcı oluyor. Haberlerini bekliyorum.”

Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar, bir ailenin üç kuşak hikâyesinden arta kalan mektupların, kaybolan eşyaların, insanların ve fotoğrafların ardında bıraktığı yasın öyküsünü anlatırken, “Bellek” , “Yas”, “Kayıp” ve “Aile” gibi konuları ele alıyor ve seyirciyi kendi yasının da izlerini sürmeye davet ediyor. Doğrusu annemi kaybettiğim bir dönemin ardından bu kadar kısa sürede karşıma çıkan bu oyunu izlemeyi çok istiyorum ve umarım bir gün fırsatım olur ama şimdilik sizlerle paylaşmak istiyorum.

Geceleri sokaklarda dolaşan bir müze.

Sahibini kaybeden bir traktör.

Bir dostluk hikâyesi.

Mektuplar... Her birimizin geçmişle arasında bir köprü kuran, modern dünyanın teknolojik hızına inat eskiyi kalbimize mühürleyen en güzel gerçeklikler. Bir mektubun kokusu, devir hangi yüzyıl olursa olsun insan kalbini ısıtabiliyor çünkü.

Biliyorum, çünkü yaşadım. Annem, Amerika’nın en büyük askeri pazarlama firmalarından birinin bölge müdürüydü. Yaklaşık üç ay önce, onu kaybettikten sonra, mail kutumda firmanın genel müdüründen bir email buldum. Tüm firma çalışanlarına yazılmış ve bize baş sağlığı dileklerini isterlerse posta yoluyla iletebileceklerini belirten ve posta adresimizi içeren bir email... Takip eden süreçte, eve iki hafta boyunca arka arkaya, dünyanın değişik ülkelerinden mektuplar geldi. Her biri başka bir temenni ileten, her biri bizi dualarında taşıdığını söyleyen rengarenk mektuplar... Ve dürüstçe söyleyebilirim ki, kapitalizmin yaratıcısı bir ülkenin bunca nostaljik bir geleneği sürdürmesi ve her biriyle yeniden anneme dokunmuşum gibi hissettirdikleri mektuplar yüzümdeki en büyük gülücüklerdendi...

İşte o yüzden, Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar daha fazla ilgimi çekti galiba. Çünkü ismiyle bile, yaşama dokunan, yaşayan bir hikayeyi anlattığını hissettiriyordu.

Ferti Çetin’in metnini yazdığı, Yusuf Demirkol’un yönetmenliğini üstlendiği bu ilgi çekici oyun Nilay Erdönmez tarafından tek kişilik bir tiyatro olarak sahneleniyor.

7 Mart 2017’de 20:30’da Garaj İstanbul’da sahne alacak, ismiyle insanın yüreğinde merak uyandıran bu oyunu benim yerime izlesenize... Biletler Biletixüzerinden satın alınabiliyor, ayrıca oyunun Facebook sayfası ve web sayfası yoluyla da ulaşabilirsiniz

Facebook: https://www.facebook.com/events/1090431634419927/

Web: http://ba-bel.org , http://garajistanbul.org

Fragman: https://youtu.be/o_WuLkvSJ9Y


 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
BALE SPOR DEĞİL SANATTIR!
EĞİTİM ŞART
GÜZEL GEL 2021!