adscode

MASALCI PEMPİ ÇOCUKLARA MASAL ANLATIYOR

Değerli tiyatrocu Pervin Bağdat, "Masalcı Pempi" Youtube kanalında, pek çok masalı çocuklar için seslendiriyor.

damlaaktan@gmail.com
Günümüzün dijitallejen dünyasında gün geçtikçe kitap tozunun yerini ipadlerin almaya başlamasıyla, kitap okuma alışkanlığı daha çok bilinçli aileler tarafından sürdürülebilen bir değer haline geldi. Bu nedenle çocukların masallarla pek çok farklı kanalla bağını sürdürebilmesi, hem aileler için hem de çocuklar için büyük bir fırsat.

Masallar, çocukların büyüdükleri zaman da her şeye rağmen hayatın sihrine inanmaları için büyük önem taşır aslında. Yalnızca bir çocuk Peter Pan’ın sihrinden güç alır ve iyiliğe inanır. Yalnızca bir çocuk Pamuk Prenses kadar şevkatlidir ve Robin Hood kadar cesur... Bir çocuk Alf’te kendisinden farklı olan varlıkları da kabul etmeyi ve hatta onlarla dostluk kurmayı öğrenir. Hangimiz çocukken ekranın karşısında Care Bears ile sihir yapıp bulutların üzerine çıkmadı, hayata Pollyanna’nın gözleriyle bakmadı ya da Heidi ile kırlarda koşturmadı ki?

Çocukken bir masalın gölgesinde kötülüğü yenen iyiliğe inanan bir çocuk, büyüdüğünde de kendi kalbine ve hayatın içinde iyi kalmaya hep daha güçlü inanır... Değerli tiyatrocu Pervin Bağdat, işte bu bilinçle çocuklar için çok güzel bir girişimde bulunmuş. Masalcı Pempi Youtube kanalında, pek çok masalı çocuklar için seslendiriyor. 

Pervin Bağdat, masallara ve hayal kurmanın sihrine, çocukların büyüsüne ve çocuk kalbinin gücüne inananlardan. 1981 doğumlu Bağdat, kendisi de küçük masallar yazarak başlamış bu işe aslında. Parmak Prenses adında bir masal yazan Pervin, arkadaşlarının onu masallarla özdeşleştirmesi ve kendisine zaman zaman gelen “Hadi bir masal anlatsana” cümleleriyle bu işten aslında çok keyif aldığını fark etmiş. Sosyal medyayı profesyonel olarak kullanan arkadaşı Anıl İlter’in kendisine Youtube’de kanal açma fikrini vermesiyle bu işin içinde bulmuş kendini. Pervin’in çekingenliğini fark eden Anıl, kamerayı alıp zamanında Pervin için bir arkadaşının yazdığı Pervin ile Pinta isimli masalı çekerek kanala ekleyivermiş. İşte böyle başlamış Masalcı Pempi masal anlatmaya!

Pempi, aslen Hopa’lı olan ailesinin Pervin’e taktığı bir isimmiş. Kanal için Videomite şirketiyle çalışan güzel oyuncu “Okuduğum masalları özenle seçiyorum ve çok fazla çocuğa ulaşmasını istiyorum. Abone sayısının ve izlenme oranının yüksek olması çok önemli çünkü bunun ileride bir sosyal sorumluluk projesi olmasını istiyorum” diyor.

Kanaldan gelecek geliri Çocuk Esirgeme Kurumu, LÖSEV, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi kurumlara aktarmak gibi bir hedefle yola çıkan Pervin Bağdat, tiyatrocu kimliğini masallara çok güzel yansıtıyor. Kaleme almış olduğumuz Zehra ve Kayra:Kristal Çocuklar kitabından da hikayeleri kanalda okuyan Pervin’in en sevdiği masal kendisi için yazılan Pervin ile Pinta ve yeryüzünde umudu anlatan Pandora’nın Kutusu masallarıymış.

Pervin Bağdat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda Şekerpare, Kerbela, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Galilei’nin Yaşamı, Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda Aklı Havada ve Medeni Hali Kadın, Ya Da Tiyatrosu’nda Body Peeling gibi çok değerli oyunlarda ve Bizim Evin Halleri, Ağlatan Dansı gibi dizlerle pek çok filmde başarıyla yer almış, kalbi umuda, iyiliğe, insana inanan çok güzel biri.

Kanalda Kralın Yeni Elbisesi, Horoz ile Tilki, Kurşun Asker, Kırmızı Başlıklı Kız, Sevimli Civciv, Tavşan ile Kaplumbağa, Frozen Karlar Ülkesi Masalı, Karınca ile Arı, Dev Gibi Büyüyen Havuç gibi çok keyifli, hayal gücüyle gerçeği içiçe geçiren masallar yer alıyor.

“Masalların sonu hep iyi biter” diyen Pervin’in Masalcı Pempi Youtube kanalına abone olup bu güzel hayale ortak olabilir, bu masalın bir parçası haline gelebilirsiniz. Masallar bir tık uzağınızda: https://www.youtube.com/channel/UC6mVaQy6bjFx6j9Kh5bKHgw

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
BALE SPOR DEĞİL SANATTIR!
EĞİTİM ŞART
GÜZEL GEL 2021!