adscode

1 Kasım'da En Çok Hangi Parti ve Parti Lideri Konuşuldu?

1 Kasım'da en çok konuşulan parti ve liderler raporlandı.

1 Kasım'da En Çok Hangi Parti ve Parti Lideri Konuşuldu?
Türkiye'den Haberler
1 Kasım seçimleri yapıldı.

Türkiye 1 Kasım’la birlikte siyasette yeni bir döneme adım attı.

1 Kasım seçim sonuçları, tüm anketleri boşa çıkarırken AK Parti tek başına iktidara geldi.

Siyasetteki yoğun gündemin medya yansımalarının ele alındığı araştırma, siyasetin ve siyasetçinin karnesini ortaya koydu. Buna göre, en çok konuşulan siyasi parti AK Parti, en çok haberi yapılan siyasi lider ise Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu.  

İşte, Medya Takip Merkezi’nin (MTM), gerçekleştirdiği araştırmanın detayları:

7 Haziran seçim sonuçlarının ardından geçen beş aylık dönemden sonra 1 Kasım’da seçmen tekrar sandık başına gitti.
Partilerin genel merkezinde heyecanlı bekleyişin ardından açılan sandık sonuçları, muhalefet partileri için sessizliği de beraberinde getirdi.
Sonuçlar tahmin edilenlerden farklıydı. Ak Parti yeniden tek başına iktidar olurken CHP, MHP ve HDP bekledikleri oyu alamadı.
Partililer seçim sonuçlarını değerlendirmek ve bundan sonra atılacak adımları planlamak için bir araya gelirken, AK Parti ise seçim vaatlerini hayata geçirmek için yeni anayasa çağrısında bulundu.  
7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde partilerin oy oranları ve milletvekili sayısındaki değişim tabloda şöyle gerçekleşti: MTM Medya Takip Merkezi’nin Ekim ayını kapsayan araştırmasına göre AK Parti, 448 bin 828 haberle medyada en çok konuşulan parti oldu. Listenin ikinci sırasında CHP 256 bin 158 haberle yer aldı. MHP 167 bin 365 haberle üçüncü, HDP 164 bin 555 haberle listede dördüncü sırasında yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan listenin zirve ismi…

Ekim ayında genel seçimlerin yaklaşmasıyla medyada görünürlüklerini arttıran parti liderleri daha çok seçim vaatleriyle ön plana çıktı.

MTM’nin hazırladığı rapora göre Erdoğan, 185 bin 137 haberle en çok konuşulan siyasi liderler listesinin ilk sırasındaydı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 149 bin 845 haberle listenin ikinci sırasında yer aldı. Listenin üçüncü sırasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 85 bin 97 haberle yer bulurken, MHP lideri Devlet Bahçeli 51 bin 542 ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise 36 bin 272 haberle onu takip ettiler.  1 Kasım seçim tartışmaları medya gündemini belirledi…MTM’nin aynı araştırmasına göre, 1 Kasım seçimleri siyasetin gündeminde olduğu kadar medya dünyasının da gündemindeydi.  Ekim ayında “1 Kasım Seçimleri” 28 bin 485 haberle en çok konuşulan konu başlıkları arasında ilk sırada yer buldu. Listenin ikinci ismi “TBMM”, 8 bin 968 adet habere konu edildi. Listenin üçüncü konu başlığı ise 3 bin 998 haberle “Çözüm Süreci” oldu. Listenin devamında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 3 bin 467, Genel Seçim 2 bin 237, Başkanlık Sistemi 574 ve “Yeniden Seçim” 532 haberle yer aldı. 


 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)