adscode

20’li yılların ilk günü!

Bizden önceki nesiller, 20’li yıllar derken 1920’ler akla gelirdi. Yakın gelecekte, 2020’li yıllar konuşuluyor olacak...

20’li yılların ilk günü!
Milliyet Diyalog

1920’li yıllar, Cumhuriyet tarihimizin en zor yıllarıydı. TBMM kuruldu, Cumhuriyet ilan edildi, devrimler gerçekleşti, iç ve dış düşmanlara karşı zorlu bir mücadele verildi ve en önemlisi, Osmanlı’nın küllerinden modern bir ülke yaratıldı...

Aradan 100 yıl geçti ve yine çok zorlu bir dönemden geçiyoruz. Her şey o günden daha zor değil ama karmaşık. Ama eğer 100 yıl önceki gibi inanırsak, birlik olursak, fabrika ayarlarına dönersek, başaramayacağımız hiçbir şey yok. Ne olur, yeni yıla bu inançla girelim ve günü kurtarmak yerine, 100 yıl sonrasını düşünelim. 2120’de, bugünler konuşulurken, onlar da, şu an bizim 1920’ler için duyduğumuz gururu yaşasınlar!..

Günü kurtarma

Yeni yıl için hatta 20’li yıllar için birinci önceliğimiz, ne olur, akıl, bilim, planlama, liyakat, kalite ve üretim olsun!
Bu o kadar zor mu?

Kesinlikle hayır!

Geriye dönüp baktığımızda, örneğin daha önceki 20’li yıllara baktığımızda, az zamanda çok işler başarıldı. Hem de azmin, iradenin ve
memleket sevdasının dışında, çok da bir şey yokken!

O gün nasıl başardıysak, bugün de başarırız. Yeter ki o günkü ruhu yakalayalım, oldubittilere izin vermeyelim!..
10 yıllık bu sürecin daha ilk gününde eleştiri getirmek istemem ama birilerinin de bu yapılanlara dikkat çekmesi gerekir ki günü kurtarmanın ötesine geçelim.

Günlerdir coğrafya öğretmenlerinin mücadelesini farklı ortamlarda dile getiriyoruz. Aslında bu mücadelenin öncüsü onlar olsa da, diğer tüm branşları aynı tehlike bekliyor. Yani temel bilimlere yönelik tüm dersler seçmeli hale gelebilir ya da kaybolabilir.

Örneğin gelecek öğretim yılında 9. sınıflarda, ders sayısını azaltacağız diye, branş dersleri Sosyal Bilimler ve Doğa Bilimleri adı altında toplanıyor. Yani Tarih, Coğrafya, Felsefe grubu dersleri Sosyal Bilimler, Fizik, Kimya, Biyoloji de Doğa Bilimleri olacakmış! Tıpkı ortaokulda olduğu gibi!

Peki, bu dersleri kim verecek? Program dağılımı nasıl olacak belli değil. Hâlâ üzerinde çalışılıyormuş. Ama bu çalıştaylara katılan öğretmenlerin tespitlerine göre her şey muallak! Bu yüzden, söz konusu projenin tüm okullar yerine pilot okullarda uygulanmasını istiyorlar.

Umarız dikkate alınır!..

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)