adscode

"27 bin 424 eğitim personelinin çalışma izni iptal edildi"

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 27 bin 424 eğitim personelinin çalışma izninin iptal edildiğini açıkladı.

"27 bin 424 eğitim personelinin çalışma izni iptal edildi"
Eğitim
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında sözleşmeli öğretmen alımı, Suriyeli öğretmenler, TEOG ve çıraklık eğitimi konularında  açıklamalarda bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenlerin durumuna ilişkin bilgi veren Bakan Yılmaz, şöyle dedi:
 
"Kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenlerin hak hukuku, ücretleri arasında hiçbir fark yoktur. Sözleşmeli öğretmenlerin yarı yıl ve yaz tatillerinde izinli sayılacak. Hastalık ve diğer mazeret izinleri de verilecektir. Öğretmenlerin sözleşme süreleri birer yıl yapılacak. Bir yıl sonunda sözleşmesi feshedilmeyenlerin sözleşmeleri takip eden için geçerli olacak. Bu dört yılı geçemeyecektir. Öğretmenlerin yer değiştirme takvimi devam etmektedir." 
 
"KAPATILAN ÖZEL OKULLARDA YAKLAŞIK 138 BİN ÖĞRENCİ BULUNUYOR"
 
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, FETÖ/PDY operasyonu kapsamında kapatılan okullara ilişkin "Kapatılan özel okullarda yaklaşık 138 bin öğrenci bulunuyor. Bunlar devlet okullarına nakille yerleştirilecek. Hiçbir öğrenci mağdur olmayacak. Bu öğrencilerin E-okulda bilgileri bulunmaktadır. Nakil hakları vardır. istedikleri zaman nakil yapabileceklerdir. Puan ve okul türüne uygun okulları yerleştirilecekler. İlkokullardaki öğrenciler adreslerine en yakın yere yerleştirilecek. Bu okullarda okuyan öğrencilerden 20 bine yakını özel okullara geçti. 60 bine yakını da devlet okullarına kaydını yaptı. Yaklaşık 60 binlik öğrenci de bekliyor" diye konuştu.
 
"514 SURİYELİ ÖĞRETMEN EĞİTİCİ OLARAK YETİŞTİRİLECEK"  
 
Suriyeli öğretmenlerin eğitici olarak yetiştirileceğini belirten Yılmaz, "514 Suriyeli öğretmen eğitici olarak yetiştirilecek. Eğitim, 2 hafta süreli 21 akademisyen tarafından verilecektir. 22 Ağustos-2 Eylül arasında yapılacak. Suriyeli 20 bin Suriyeli öğretmene eğitim verilecek. Çıraklık eğitimi zorunlu ortaöğretim kapsamına alınacak" dedi. Bakan Yılmaz, "Askeri okullardaki öğrencilerin tercih işlemlerinin E- okul üzerinden zamana bağlı olmaksızın 22 Ağustos tarihine kadar alınacağını, bu kapsamda yaklaşık 5 bin öğrenci bulunduğunu bildirdi.

Star

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)